Komplety szachowe pochodzące z pięciu kontynentów można zobaczyć w małej galerii Centrum Informacji Turystycznej w Gryfinie.


Wystawa pn. „Szachy świata” związana jest z obchodzonym w tym roku jubileuszem 20-lecia Uczniowskiego Klubu Sportowego „Biały Pion”. Wśród eksponatów znajdują się komplety szachowe pochodzące z pięciu kontynentów oraz prace plastyczne „Szachy w oczach dziecka” wykonane przez uczniów klas szachowych z SP 2 w Gryfinie. Wystawa czynna jest do 11 bm.
- Do najbardziej ciekawych zaliczyć można ręcznie toczone, kamienne szachy z Afganistanu oraz cięty w półszlachetnym onyksie komplet z USA. Pięknie prezentują się metalowe zestawy szachowych postaci z Egiptu i Grecji oraz duża kolekcja drewnianych figurek z Czarnogóry, Niemiec, Austrii i Polski oraz rzadko spotykane szachy z afrykańskiego drzewa balsa. Ciekawy temat walki hiszpańskich konkwistadorów z Imperium Inków przedstawiają szachy z Peru oraz oryginalnie ukazana odwieczna wojna życia ze śmiercią w efektownym komplecie z Meksyku – informuje Krzysztof Rudnicki, założyciel szachowego klubu.
Maria Piznal