1 października 2016 r. spotkamy się na cedyńskim rynku by podczas Festiwalu „Ce-dynia na okrągło” zaprezentować lokalne produkty naszego regionu i podsumować konkurs na dynię z Cedyni.

Podczas festiwalu będziemy prezentować kuchnię regionalną i zdrową. Poznamy też tajniki kuchni cedyńskiej, na podstawie której tworzymy wspólnie własną książkę kucharską. 

Punktem kulminacyjnym wydarzenia będzie gotowanie wspólnej potrawy z towarzyszeniem widzów. Motywem przewodnim festiwalu jest dynia. W ubiegłym roku gotowaliśmy z mistrzem kuchni panem Grzegorzem Russakiem  autorem programu telewizyjnego "Ostoja", propagatorem i autorytetem kuchni myśliwskiej i staropolskiej, a przy tym wyśmienitym gawędziarzem. Na cedyńskim rynku odbyła się uczta dla miłośników dziczyzny połączonej z dynią.  

W tym roku stawiamy na potrawy z ryb. Na licznych rozlewiskach Odry (m.in. Bielinek) lokalne stowarzyszenia wędkarskie opiekują się łowiskami , w których królują Sandacze i Szczupaki. Partnerem pokazu kulinarnego jest Niezależne Cedyńskie Towarzystwo Wędkarskie Miętus.

Wyczekiwanym punktem Festiwalu będą konkursy na największą dynię, najdziwniejszą dynię oraz oryginalną potrawę z dyni (wypieki, przetwory, dania, etc). Uczestnicy prezentują swoją pomysłowość związaną z wykorzystaniem dyni jako motywu w sztuce: rysunek, malarstwo, fotografia, jesienne dekoracje dla domu i stołu.

Program wydarzenia adresowany jest do mieszkańców regionu, jak i naszych sąsiadów z partnerskich gmin w Niemczech. Festiwal ma na celu promocję atrakcji turystycznych, twórczości i rzemiosła oraz produktów regionalnych województwa zachodniopomorskiego. Specjalny autobus ze Szczecina wyruszy pod opieką przewodnika Michała Rembasa.

W programie:

11:00 – uroczyste otwarcie festiwalu
11:00 – 17:00 – prezentacje stoisk z produktami regionalnymi i rzemiosłem artystycznym, oferta regionalnych ośrodków kultury i stowarzyszeń
11:30-15:00 – praca komisji konkursowej w Konkursie na Dynię z Cedyni
11:00 – 16:00 -  warsztaty, gry i zabawy: Czytanie książek dla dzieci po polsku i niemiecku, Cyrk na kółkach, gra terenowa- szlak kolorów, warsztaty filmowe, dziennikarskie i fotograficzne, ceramika, kaligrafia i plastyka,
13:00 -14:30 – pokaz kulinarny- wspólne gotowanie potrawy z dynią i degustacja
12:00 -16:30 – występy artystyczne: Kalimera, Emeranto, Nastroje, RafaRara, parada brazylijskiej samby Bloco Pomerania
16:30 – ogłoszenie wyników Konkursu na Dynię z Cedyni – wręczenie nagród i dyplomów

Pokazom i warsztatom towarzyszyć będą prezentacje muzyczne w wykonaniu amatorskich zespołów śpiewaczych z naszego województwa. Wspólnie z Zespołem Parków Krajobrazowych pragniemy zaprezentować szerszej publiczności projekt rewitalizacji mostu kolejowego w Siekierkach. Naszymi gośćmi będą także niemieccy partnerzy tego projektu. Prezentować się będzie również Skansen - Muzeum z Altranft, który będzie nas gościł w niedzielę 2 października na polsko-niemieckich dożynkach.

Festiwal Cedynia na okrągło animuje lokalną społeczność i ożywia w sposób wielowymiarowy przestrzeń gminy Cedynia oraz całego powiatu Gryfińskiego. To okazja do budowania kapitału społecznego na poziomie lokalnym i  doskonała platforma do spotkań i współpracy lokalnych ośrodków kultury.  Festiwal ma na celu promocję atrakcji turystycznych i produktów regionalnych województwa zachodniopomorskiego. Cedynia będzie  miejscem spotkania mieszkańców, integracji pokoleniowej i środowiskowej.

Wydarzenie organizowane jest w ramach programu Europejskich Dni Dziedzictwa „Pamięć miejsc i ludzi”.