Święta w Muzeum Narodowym w Szczecinie (GODZINY OTWARCIA)

Wstajemy od świątecznego stołu! Po śniadaniu ruszamy na spotkanie ze sztuką i historią.

Zgodnie z wieloletnią tradycją zapraszamy Państwa do odwiedzenia Muzeum Narodowego w Szczecinie w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia (26 grudnia 2018, środa). Wszystkie gmachy muzeum czynne będą od godziny 10.00 do 16.00. Bilety w regularnych cenach. 

Zapraszamy na spacer po naszych wystawach!

W Muzeum Narodowym w Szczecinie przy Wałach Chrobrego można odbyć fascynujące podróże. Pierwsza z nich to wycieczka na duńską wyspę Bornholm. Na wystawie „Sztuka szczęśliwych ludzi. Malarstwo na Bornholmie w XIX i XX wieku" można zobaczyć blisko sto obrazów z kolekcji prestiżowego Borholms Kunstmuseum. Kolejna propozycja to fascynująca ekspedycja w świat egzotycznych kultur afrykańskich oraz Indian Amazonii. Na wystawach przygotowanych przez Dział Kultur Pozaeuropejskich można poznać codzienne życie tajemniczych plemion, ich religię, rzemiosło i sztukę. W holu zaś na zwiedzających czeka podróż w czasie – do starożytności. Warto wnikliwe przyjrzeć się znakomitej kolekcji brązowych rzeźb z kolekcji Dohrnów.

Ostatnia z możliwości to zaskakująca wyprawa do świata natury. Tegoroczną odsłonę wystawy „Fotografie dzikiej przyrody" tworzy 70 zdjęć wybranych i prezentowanych jako najlepsze w ramach konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year w latach 2002–17.

Wystawy Muzeum Narodowego w Szczecinie – Muzeum Historii Szczecina MNS to muzealna „lektura" obowiązkowa dla każdego mieszkańca miasta. Tylko tu można poznać dzieje Szczecina od pradziejów do współczesności. Sale wystawowe pełne są unikatowych pamiątek oraz wciągających historii. Na parterze odkrywamy „Najstarsze karty z dziejów Szczecina", na pierwszym piętrze poznajemy „Historię i kulturę Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich", tu możemy także zobaczyć „Szczecin, jakiego już nie ma". Finałem wciągającej wędrówki po dziejach miasta jest wystawa „Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku". W Ratuszu Staromiejskim można zobaczyć także, przedłużoną do stycznia 2019 roku, niewielką, lecz poruszająca wystawę „Postbellum. O czym nie mówią zwycięzcy?". Prezentowane dzieła poruszają problem konfliktów pierwszej połowy XX wieku. Są dokumentem odsłaniającym ciemną twarz frontu, pomnikiem żalu po poległych, pejzażem zniszczonego miasta, prowokacją ukazującą degradację cywilizacji obarczonej piętnem wojny.

Poznane w Ratuszu Staromiejskim historie mają swój ciąg dalszy w narracji wystawy stałej Muzeum Narodowego w Szczecinie – Centrum Dialogu Przełomy MNS. To tu można zanurzyć się w arcytrudnej, ale jednocześnie ciekawej historii współczesnej Szczecina i Pomorza Zachodniego. Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości można tu także zobaczyć „wystawę w wystawie", czyli kuratorską interwencję zatytułowaną „Dialog pamięci". Do większości przestrzeni ekspozycji stałej zostały wprowadzone pamiątki – symbole, które pokazują, jak ewoluowała pamięć o epoce przedwojennej – w rodzinach i w kręgach władzy. 

Niezwykła wystawa czeka na wszystkich, którzy zdecydują się odwiedzić Muzeum Narodowe w Szczecinie – Muzeum Tradycji Regionalnych przy ulicy Staromłyńskiej 27. „Świętowanie. Zabytki obrzędowości rodzinnej i dorocznej" to kolejna, już piąta prezentacja zbiorów Działu Etnografii Pomorza Muzeum Narodowego w Szczecinie. Tym razem eksponaty, których wiele pokazano po raz pierwszy, ilustrują bogactwo ludowych obrzędów i zwyczajów dorocznych i rodzinnych. Opowieść o polskim świętowaniu ma układ kalendarza. W porządku chronologicznym przedstawione są rodzime tradycje związane z najważniejszymi świętami kościelnymi: Bożym Narodzeniem i Wielkanocą, ale także z innymi ważnymi uroczystościami dorocznymi – dożynkami czy okresem zadusznym. W ten chronologiczny kontekst wpleciona jest druga narracja, odnosząca się do najważniejszych wydarzeń w życiu jednostki: narodzin, małżeństwa i śmierci. W pozostałych salach także kolejne ekspozycje stałe: „Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku", „Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci", „Stare srebra", a na dziedzińcu Lapidarium z rzeźbami „Mojżesz" Bernharda Bleekera, oraz „Fryderyk II Wielki" Johana Gottfrieda Schadowa.


W Muzeum Narodowym w Szczecinie – Muzeum Sztuki Współczesnej nowa wystawa – „Anywhere, but Here / 5. Medialny stan wyjątkowy". Idea projektu to próba przeniesienia się w odległe miejsce, by zobaczyć siebie patrzących w lustro.

______________________________________________________

 

 

Godziny otwarcia Muzeum Narodowego w Szczecinie w okresie świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku oraz święta Trzech Króli:

 

22 grudnia 2018 | sobota
Muzeum czynne w godzinach 10.00–18.00 | BEZPŁATNA SOBOTA*

23 grudnia 2018 | niedziela 
Muzeum czynne w godzinach 10.00–16.00

24 grudnia 2018 | poniedziałek | Wigilia 
Muzeum nieczynne

25 grudnia 2018 | wtorek | Boże Narodzenia 
Muzeum nieczynne

26 grudnia 2018 | środa | Boże Narodzenie 
Muzeum czynne w godzinach 10.00–16.00

27 grudnia 2018 | czwartek 
Muzeum czynne w godzinach 10.00–18.00

28 grudnia 2018 | piątek 
Muzeum czynne w godzinach 10.00–16.00

29 grudnia 2018 | sobota 
Muzeum czynne w godzinach 10.00–18.00 | BEZPŁATNA SOBOTA*

30 grudnia 2018 | niedziela 
Muzeum czynne w godzinach 10.00–16.00

31 grudnia 2018 | poniedziałek | Sylwester 
Muzeum nieczynne

1 stycznia 2019 | wtorek | Nowy Rok
Muzeum nieczynne 

*Wstęp wolny na wystawy organizowane przez Muzeum Narodowe w Szczecinie, nie dotyczy wystawy „Fotografia Dzikiej Przyrody"

 

 

 ______________________________________________________

  

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE
UL. WAŁY CHROBREGO 3

Wystawy czasowe:
Fotografia Dzikiej Przyrody 2002–2017

Sztuka szczęśliwych ludzi. Malarstwo na Bornholmie w XIX i XX wieku

Inspirowani naturą. Rękodzieło Indian Amazonii. W hołdzie Borysowi Malkinowi

Wystawy stałe:

Dzieci magii. Afrykańskie lalki i marionetki

Antyczne korzenie Europy. Szczecińska kolekcja Dohrnów

Sztuka Afryki – między maską a fetyszem

 

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — MUZEUM TRADYCJI REGIONALNYCH

  1. STAROMŁYŃSKA 27

Wystawy czasowe:

Świętowanie. Zabytki obrzędowości rodzinnej i dorocznej 
Listy do Świętego Mikołaja

Wystawy stałe:

Gabinet Pomorski. W zwierciadle monet, banknotów i pieczęci

Złoty wiek Pomorza. Sztuka na dworze książąt pomorskich w XVI i XVII wieku

Stare srebra
Lapidarium

 

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — MUZEUM SZTUKI WSPÓŁCZESNEJ

  1. STAROMŁYŃSKA 1

Wystawy czasowe:

Anywhere, but Here / 5. Medialny stan wyjątkowy

 

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE —MUZEUM HISTORII SZCZECINA

  1. KSIĘCIA MŚCIWOJA II 8

Wystawy czasowe:

Postbellum. O czym nie mówią zwycięzcy?

Eugen Dekkert – muzealne atelier

Wystawy stałe:

Najstarsze karty z dziejów Szczecina

Historia i kultura Szczecina w czasach szwedzkich i pruskich
Szczecin jakiego już nie ma

Hans Stettiner i Jan Szczeciński. Życie codzienne w Szczecinie w XX wieku

 

MUZEUM NARODOWE W SZCZECINIE — CENTRUM DIALOGU PRZEŁOMY

PLAC SOLIDARNOŚCI 1

Wystawy czasowe:

Dialog pamięci. Czego nie chcieliśmy zapomnieć

Wystawy stałe:

Wystawa stała Centrum Dialogu Przełomy