20 maja to Światowy Dzień Pszczół. Jego celem jest podkreślenie  znaczenia pszczół dla pozyskiwania żywności i zwrócenie uwagi na  zagrożenia dla tych owadów.W Polsce występuje blisko 470 gatunków  pszczół. Najbardziej znana jest pszczoła miodna.

Na mapie Polski i Pomorza Zachodniego jednym z największych ośrodków  pszczelarskich jest Dębno. Duża powierzchnia lasów, rolnictwo i firmy  prowadzące działalność, która nie wpływa negatywnie na pszczoły  powoduje, że miody z Dębna są uwielbiane przez smakoszy w cały Polsce  i nie tylko.

- W Gminie Dębno są pszczelarze, jest firma zajmująca się dystrybucją  sprzętu dla pszczelarzy i doradztwem, tu są też produkowane miody  pitne znane w całym świecie - wylicza burmistrz Dębna Grzegorz Kulbicki.

W tym roku w Dębnie odbyła się konferencja pszczelarska organizowana  przez centrum pszczelarskie Łukasiewicz. -
Miód wzmacnia serce, koi nerwy, ożywia mózg, goi rany. Ma właściwości  antybakteryjne - niektóre bakterie zwalcza lepiej niż antybiotyki. Do  tego miód świetnie sprawdza się jako kosmetyk. - Zaopatrując się w  pszczele dobrodziejstwa kupujecie "przepustkę" do zdrowia - przekonują  właściciele winnicy Anna i Krzysztof Piwowar w gminie Dębno.

Polska jest 9 producentem miodu na świecie. Rośnie eksport i spożycie  w Polsce. Coraz większa część miodu wyprodukowanego w Polsce kierowana  jest na eksport, który w 2017 r. wyniósł 15,2 tys. t i był o 11 proc.  większy niż rok wcześniej. W 2017 r. w największych ilościach miód z  Polski trafiał na rynek francuski (4 tys. ton) i niemiecki (ok. 3 tys.  ton), co stanowi łącznie blisko 47 proc. całego eksportu z Polski.

O pszczoły dbają też leśnicy pracujący na terenie Regionalnej Dyrekcji  Lasów Państwowych w Szczecinie. W ramach projektu  do lasu sprowadzane  są pszczoły. Na owady czekają przygotowane barcie w pniach drzew.

Kupując miód warto sprawdzać skąd pochodzi. Najlepiej wybierać od  lokalnych pszczelarzy.