51 sportowców otrzyma stypendia Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego za osiągnięcia
w 2018 roku. Gratyfikacje trafią do 29 młodzieżowców oraz 21 juniorów reprezentujących kluby Pomorza Zachodniego. Wsparcie pomoże im w dalszym rozwoju pasji i karier. Urząd Marszałkowski przeznaczy na ten cel w 2019 roku 155 tys. zł.

 

Dokumenty o stypendium można było składać do 31 stycznia br. W imieniu zawodniczek  zawodników wnioski składały kluby, związki oraz stowarzyszenia sportowe. Granty przyznane zostały w kategoriach wiekowych: młodzieżowiec i junior, a w przypadku osób niepełnosprawnych zawodnikom, którzy nie ukończyli 25 roku życia. Do jego uzyskania uprawnieni byli sportowcy uprawiający dyscyplinę objętą programem igrzysk olimpijskich (paraolimpijskich) lub systemem współzawodnictwa młodzieży uzdolnionej sportowo, prowadzonym przez ministerstwo sportu i turystyki. Kandydaci musieli legitymować się wybitnymi osiągnięciami sportowymi na arenie krajowej, europejskiej oraz światowej.

 

W 2019 roku wsparcie trafi w sumie do 51 osób. To sportowcy ze: Szczecina, Mielna, Darłowa, Suliszewa, Pyrzyc, Wałcza, Myśliborza, Grzybowa, Gryfina i Karlina. którzy uprawiają: lekkoatletykę, boks, sumo, kolarstwo, wioślarstwo, kajakarstwo, żeglarstwo, podnoszenie ciężarów, szachy, pływanie i gimnastykę artystyczną. Dla tegorocznych stypendystów w dziedzinie kultury fizycznej zaplanowano w budżecie województwa 155 tys. zł. Świadczenia w wysokości od 2 do 5 tys. zł w skali roku wypłacane będą dziesięciu, comiesięcznych  ratach.

 

Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego przyznaje stypendia w zakresie kultury fizycznej od 2014 roku. Dotąd dla młodych i utalentowanych zawodniczek oraz zawodników z Pomorza Zachodniego przeznaczono już blisko 800 tys. zł. Wsparciem objęto ponad 250 zdolnych sportowców z regionu.