W poniedziałek 23 lipca rozpoczęły się działania polskich strażaków, którzy wyruszyli na pomoc Szwedom w walce z rozległymi pożarami lasów. Żywioł wywołany został falą upałów, która nawiedziła Skandynawię. W grupie blisko 140 strażaków, którzy wyjechali do Szwecji znaleźli się zawodowcy z Choszczna oraz Pyrzyc.


Wyjazd polskich strażaków do Szwecji związany jest z oficjalną prośbą tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności zwróciły się o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów.

Na pomoc w walce z rozległym żywiołem wyruszyło prawie 140 strażaków oraz 44 pojazdów ratowniczo-gaśniczych. W akcji gaszenia pożarów udział wezmą głównie ratownicy z województwa zachodniopomorskiego i wielkopolskiego (po 65 strażaków i po 20 pojazdów z każdego z tych województw). Dodatkowo wesprą ich strażacy z Mazowsza i Komendy Głównej PSP (9 ratowników i 4 pojazdy).

Konwój Państwowej Straży Pożarnej dotarł już do miejscowość Sveg tj. do wyznaczonego miejsca działań w środkowej części kraju, od którego strażaków dzieli zaledwie 30 km od pożaru.

Misja planowana jest na okres do 14 dni. W tym czasie polscy strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym (własne namioty i wyżywienie) oraz medycznym (w skład grupy wchodzą również ratownicy medyczni).

Zarówno szwedzki rząd, jaki i obywatele nie kryją zadowolenia i słów wdzięczności za pomoc i udział polskich strażaków w walce z żywiołem. Poniżej prezentujemy kilka zdjęć uwiecznionych przez strażaków z KP PSP w Pyrzycach oraz KP PSP w Choszcznie.