Długo oczekiwana przebudowa drogi w Osinowie Dolnym może zostać odłożona w czasie na długie lata. Powód? Wysokie odszkodowania, jakich zażądała gmina Cedynia oraz powiat gryfiński. Wicemarszałek ostro komentuje decyzje lokalnych samorządowców.


Wczoraj w Chojnie odbyła się konferencja prasowa dotycząca inwestycji na drogach wojewódzkich na terenie powiatu gryfińskiego.
- Dużo się dzieje – mówiła Ewa Dudar, gryfińska radna sejmiku.
Podczas konferencji pojawiły się informacje na temat ścieżek rowerowych, mówiono również o inwestycjach drogowych w Gryfinie i okolicach, w tym budowie ronda w Gryfinie oraz przejścia przez Wełtyń, na drodze wojewódzkiej 120 planowany jest kolejny etap prac. Zostanie przebudowana droga do samego Gardna, będzie nowa, poszerzona nawierzchnia, z chodnikami. Wszystko to są inwestycje nie gminne, lecz wojewódzkie.
Sporo miejsca uczestnicy konferencji poświęcili planowanej inwestycji w Osinowie Dolnym. Urząd Marszałkowski chciał odpowiedzieć na oczekiwania mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców, ale jak się okazuje, brak porozumienia z lokalnymi samorządowcami może na dobre zablokować ideę przebudowy drogi.
- Wykonaliśmy projekt, który uzyskuje pozwolenie na budowę – informował wczoraj Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa.
Droga zarządzana przez Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich przechodzi jednak przez tereny gminne i powiatowe. I tu pojawia się problem. Pojawiają się roszczenia i kwota dwóch milinów złotych.
- To pierwszy taki przypadek w województwie zachodniopomorskim, gdzie lokalni samorządowcy nie chcą się zrzec odszkodowania za zajęcie gruntów. My te pieniądze zapłacimy, bo nie mamy innego wyjścia. Skutkiem tych zadań będzie to, że nie będziemy realizować tej inwestycji.
Urząd Marszałkowski zakładał, że inwestycja będzie kosztowała 5 milinów, nie spodziewał się dodatkowych 2 milionów kosztów.
Obejrzyjcie nagranie z konferencji. Wiele tu informacji o drogach.
W konferencji wzięli udział: Ewa Dudar, gryfińska radna sejmiku, Krzysztof Ziętek, kierownik rejonu ZZDW w Chojnie, Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa, Michał Żuber, dyrektor ZZDW w Koszalinie.