Już ponad miesiąc temu ruszył IX Letni Festiwal Wędrowny na Gotyckim Szlaku organizowany przez Fundacja Akademia Muzyki Dawnej, którego Gmina Cedynia oraz Muzeum Regionalne w Cedyni jest tegorocznym partnerem.

Koncerty odbywają się w otoczeniu skarbów architektury Pomorza Zachodniego oraz przepięknych walorów otaczającej nas przyrody i w kręgu historii. Pierwszy koncert już w tą sobotę 18.08.2018 rozpoczyna kolejną wędrówkę festiwalu Na Gotyckim Szlaku, jako pierwsze miejsc tegorocznej wędrówki wybrano Kołbacz, a spotkanie nosić będzie tytuł Wokół Jeziora Miedwie.

W tym roku Czachów (gmina Cedynia) znalazł się na Gotyckim Szlaku, gdzie odbędzie się spotkanie o dość zatrważającej nazwie "Spotkanie z diabłem" już 15 września 2018 roku.

O godzinie 16.00 spod Muzeum Regionalnego w Cedyni wystartuje program historycznym po Cedyni, Lubiechowie Górnym i Czachowie, by o 18.30 wysłuchać koncertu w kościele w parafii p.w. Matki Bożej Częstochowskiej w Czachowie. 

Tegoroczny koncert Scherzi musicali jest również wpisany w 26. Europejskie Dni Dziedzictwa 2018, to jeden z największych w Europie od ponad dwóch dekad projekt społeczno-edukacyjny mający na celu promowanie wartość dziedzictwa kulturowego. Co roku w II i III weekend września w całej Polsce w ramach inicjatywy organizowanych jest tysiące wydarzeń kulturalnych związanych z lokalną historią i zabytkami.