W poniedziałek 19 lutego 2018 r. w kinie „Gryf” w Gryfińskim Domu Kultury odbyła się projekcja filmu „Wyklęty – ponieważ żył prawem wilka” z okazji nadchodzącego święta Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Po filmie zaplanowano również spotkanie z aktorem, a zarazem producentem filmu Marcinem Kwaśnym.


Spotkanie w kinie Gryf rozpoczęło się o godz.18.00. Zebranych gości przywitał prowadzący Kamil Frelichowski. Następnie głos zabrał burmistrz Mieczysław Sawaryn,który podziękował gościom za przybycie oraz wprowadził ich w kontekst historyczny filmu. Po projekcji na chwilę zapadła wiele mówiąca cisza.

„Wyklęty" to film oparty na faktach, a jego akcja toczy się w Polsce w drugiej połowie lat 40-tych. Głównym bohaterem jest Franciszek Józefczyk ps. „Lolo", którego pierwowzorem był najdłużej ukrywający się (do 1963 roku) partyzant AK Józef Frańczak ps. „Lalek". Józefczyk jest członkiem zbrojnego oddziału podziemia niepodległościowego, walczącego o powojenny kształt Polski z władzą ludową. Jej odzwierciedleniem jest resort bezpieczeństwa, wspierany przez radzieckie NKWD. „Wyklęty" jest też obrazem dramatu człowieka, który działał w bardzo specyficznych warunkach, często w osamotnieniu i niezrozumieniu. Każda decyzja w czasach powojennych żołnierza podziemia antykomunistycznego walczącego z władzą pozbawioną zasad, jest decyzją bez wyjścia, tragiczną, kończącą się torturami, wyrokami, zdradą, śmiercią!

Po projekcji filmu odbyło się ok. godzinne spotkanie z Marcinem Kwaśnym. Aktor opowiadał o swoich początkach w teatrach amatorskich, szkole aktorskiej, o tym kiedy pojawiło się u niego zainteresowanie historią podziemia antykomunistycznego oraz o jakie doświadczenia wzbogacił się jako artysta grając m.in. rolę rotmistrza Pileckiego.

Pan Kwaśny opowiadał również o tym z jak ogromną trudnością zbierano środki finansowe na powstanie filmu. Fundacja Między Słowami i producent filmu, zebrali ok 500 tys. zł. ze składek społecznych, dopiero zaangażowanie finansowe spółek Skarbu Państwa w wysokości 2 milionów złotych pozwoliło na dokończenie filmu i postprodukcję.

W dyskusji chętnie wzięła udział także publiczność. Poruszano nie tylko tematy związane z filmem i historią ale też aktualne problemy polityki zagranicznej oraz wewnętrznej naszego kraju.

Następnego dnia, we wtorek, pan Marcin Kwaśny spotkał się z uczniami I Liceum Ogólnokształcącego w Gryfinie, z klasami maturalnymi oraz klasą II c - o profilu bezpieczeństwo publiczne.

Marcin Kwaśny okazał się nam jako ciepły, otwarty artysta nie mający nic wspólnego z celebrytami i lansowaniem swoich sukcesów, choć Jego działania zasługują na podziw lub co najmniej zainteresowanie.

- Wydarzenie, jakim był przyjazd aktora do Gryfina można uznać za sukces nie tylko pod względem organizacyjnym, ale przede wszystkim frekwencyjnym. Widać wyraźnie, że w Gryfinie istnieje potrzeba organizowania tego typu spotkań i zapewniam, że nasze stowarzyszenie sprosta oczekiwaniom mieszkańców - skomentował spotkanie Kamil Frelichowski.