Trwa nabór wniosków w ramach 2. edycji Programu Społecznik 2018. W tym roku łączna suma, którą zarezerwowano w budżecie województwa zachodniopomorskiego na dofinansowanie wniosków to aż 3 miliony złotych.


Dzięki Programowi Społecznik w 2018 uda się zrealizować jeszcze więcej dobrych pomysłów, a wszystko za sprawą osób, którym chce się chcieć.

Utrzymany zostaje tzw. pierwszy filar - czyli nabór wniosków na mikrodotacje, w którym wnioskodawcy będą mogli się starać o 3 tys. zł na realizację oddolnych inicjatyw. Łącznie do zdobycia jest 1,5 mln zł, co powinno pozwolić na dofinansowanie ok. 500 działań.

Głównym celem programu jest m.in. wspieranie i upowszechnianie otwartych i aktywnych postaw obywatelskich czy też zaangażowanie obywateli w proces decydowania o kierunkach współpracy i rozwoju regionu.

Tegoroczną nowością Programu Społecznik jest drugi filar, który ma innowacyjną formę budżetu obywatelskiego, w ramach którego mieszkańcy regionu będą mogli w głosowaniu internetowym wybrać najlepszą inicjatywę obywatelską do 10 tys. zł. Na ten cel zarezerwowano również 1,5 mln zł, czyli dofinansowanie powinno trafić do przynajmniej 150 inicjatyw. W tym przypadku nabór wniosków potrwa od 3 do 25 kwietnia. Internetowe głosowanie zaplanowano od 21 maja do 4 czerwca. W drugiej edycji Programu udostępniono więc 3 mln zł.

Mikrogranty będą dostępne dla każdego na Pomorzu Zachodnim i mogą być przeznaczone m.in. na działania kulturalne, charytatywne, akcje sąsiedzkie, przygotowanie małej infrastruktury.

Program ma charakter jednoroczny, a jego realizacja potrwa do 31 grudnia 2018 r., natomiast termin 
realizacji mikrodotacji i inicjatyw w ramach Programu Społecznik rozpocznie się 1 czerwca i zakończy 31 października 2018 r.