Wczoraj i dziś (17 i 18 bm.) na scenie Gryfińskiego Domu Kultury odbyło się sześć przedstawień dla dzieci i młodzieży, w wykonaniu aktorów Narodowego Teatru Edukacji im. Adama Mickiewicza z Wrocławia.


Narodowy Teatr Edukacji od ponad dwudziestu lat współpracuje z placówkami – teatrami, domami kultury, szkołami – na terenie całej Polski. Jego misją jest tworzenie i realizacja projektów teatralnych oraz imprez edukacyjnych związanych z szeroko rozumianym wychowaniem poprzez sztukę. W tym mieści się również przygotowanie widza do świadomego i krytycznego korzystania z dorobku polskiej i światowej literatury.

W ciągu dwóch dni aktorzy sześciokrotnie wystąpili na scenie GDK. Wczoraj zaprezentowali trzy różne przedstawienia, były to: „Jaś i Małgosia”, „W krainie mitów”, „Samotni w tłumie”; dziś trzy razy zagrali bajkę „Jaś i Małgosia” wg Jakuba i Wilhelma Grimmów. Dzieci bardzo żywo reagowały na spotkanie z głównymi bohaterami. Obok gry aktorskiej, najmłodszym widzom podobała się także pomysłowa scenografia, świetna muzyka i pouczające piosenki, oraz efekty świetlne. Młodzież szkolna miała okazję przenieść się wraz z bohaterami w czasy mityczne („W krainie mitów”) i przekonania się, że odwaga, mądrość, pracowitość nie straciły na ważności mimo upływu wielu wieków. A wspólnie z odtwórcami ról w spektaklu „Samotni w tłumie” mieli możliwość przyjrzeć się pułapkom cywilizacji XXI wieku.

Pierwsze wydarzenia w sali widowiskowo-kinowej pozwoliły również przetestować nowo zamontowane siedziska. Okazało się, że wyższe niż poprzednio fotelowe oparcia częściowo zasłaniają najmłodszym widzom scenę (i ekran). Już zostały zamówione specjalne nakładki na krzesła.

Na temat remontu sali widowiskowo-kinowej można przeczytać w poniższych artykułach:

Remont sali widowiskowo-kinowej GDK na ukończeniu.
Odnawiają salę widowiskowo-kinową GDK.
Maria Piznal