Zawsze ogólnodostępna i z wieloletnią tradycją - wieża widokowa w Cedyni, ze szczytu której rozpościera się widok na panoramę miasta. Miejsce to dla wielu mieszkańców jest symboliczne, ponieważ przywołuje dobre, a czasami złe wspomnienia. To tam zawiązywały się przyjaźnie i miłości, pozostające w naszej pamięci na lata. 

Cedynia ma niewiele charakterystycznych miejsc, do ich niewątpliwie zalicza się wieża widokowa, która zbudowana została w 1895 r. jako pomnik dla uczczenia poległych w wojnach żołnierzy pochodzących z Cedyni. Położona na górującym nad okolicą wzgórzu, wznosi się na 14 m. W czasie walk w lutym 1945 r. wieża służyła Armii Czerwonej jako punkt obserwacyjny. Po wojnie użytkowana była przez Wojska Ochrony Pogranicza. Roztacza się z niej wyjątkowa panorama miasta i widok na Żuławy Cedyńskie. 

Po 1956 r. wieża widokowa w Cedyni została odremontowana i udostępniona turystom do zwiedzania.  Od kilku lat jest ona zamknięta, a wejść można na nią za symboliczną odpłatą 2 złotych.


Tylko czy dostęp do naszych wspomnień i przez kilkadziesiąt lat ogólnodostępny dla turystów powinien być zamknięty na kłódkę? Czy za zebrane do tej pory środki nie można zakupić kamery, która podłączona do gminnego monitoringu strzegła by tego miejsca?

Ze względu na apele otrzymywane od naszych Czytelników związane z zamkniętą wieżą w Cedyni, nasza Redakcja postanowiła ogłosić sondę i poznać Wasze zdanie w tym temacie.

Czy wieża widokowa w Cedyni powinna być zamknięta, a wstęp na nią odpłatny?

Sonda potrwa do 15 sierpnia 2016 r., a Wasze odpowiedzi zostaną przez nas podsumowane i ogłoszone na stronie.

Zachęcamy do wypowiadania się w komentarzach pod artykułem.