Na 10 sierpnia br. w UMiG w Gryfinie zaplanowano drugi przetarg ustny nieograniczony na sprzedaż zabudowanej nieruchomości gruntowej położonej przy ul. Garbarskiej 2. Starą kamienicę czeka rozbiórka.


Zły stan techniczny obiektu przy Garbarskiej 2 w Gryfinie był przedmiotem rozprawy administracyjnej prowadzonej przez miejscowy nadzór budowlany. Ostatecznie gryfińska gmina – właściciel budynku – zdecydowała się na jego rozbiórkę. Teren, na którym znajduje się obiekt, to centrum miasta. Uchwałą radnych został przeznaczony do sprzedaży. Podczas pierwszego przetargu (2 czerwca br.) nie doszło do zbycia nieruchomości i 10 sierpnia odbędzie się drugi przetarg ustny nieograniczony. Cenę nieruchomości podczas pierwszego przetargu ustalono na sto tys. zł, teraz to kwota o tysiąc zł mniejsza.

- Szkoda, że gmina pozbywa się atrakcyjnych terenów. Wielka szkoda, że doprowadza się do ruiny obiekty, które stanowią pewną historyczna wartość. Mamy przecież tak niewiele zabytków w naszym mieście, a choć kamienicę przy Garbarskiej 2 do nich nie zaliczono, to jednak stoi tu od wielu lat, i była świadkiem tylu wydarzeń. O starych budynkach mówi się, że mają duszę, powinno się je remontować. Szkoda, że tyle lat zwlekano z renowacją, teraz to pewnie już się nie opłaca – komentują zapytani gryfinianie.

Kamienicę przy Garbarskiej 2 wybudowano przed 1945 rokiem. Wojna jej nie zniszczyła, za to kolejne rządzące ekipy doprowadziły obiekt do ruiny. Sprzedaż terenu wraz ze zniszczonym budynkiem odbierana jest przez wielu mieszkańców miasta jak pozbycie się kłopotu, ale też jako krótkowzroczność i niegospodarność.

Wśród dodatkowych informacji, które pojawiły się o drugim przetargu, jest i taka, że „obszar działki położony jest na terenie Starego Miasta, który objęty jest ochroną konserwatorską”. Oznacza to, iż wszelkie prace związane z realizacją inwestycji na tym terenie podlegają uzgodnieniu z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Nabywca zobowiązany będzie także m.in. do rozbiórki nieużytkowanego budynku mieszkalnego, we własnym zakresie i na własny koszt oraz do uporządkowania terenu działki do końca br.

Czytaj także:
Gmina Gryfino jak niefrasobliwy gospodarz.
Maria Piznal