Coraz częściej sąsiedzi donoszą na sąsiadów. Chodzi o palenie śmieciami w piecach. Tego rodzaju postępowanie sprawia, że z kominów wydobywa się cuchnący dym, niekiedy opary zalegają w wiejskich uliczkach i trudno nawet złapać oddech. Nierzadko takie wykroczenia karane są mandatami.

Do pieców lądują plastikowe butelki, folie, lakierowane meble, a nawet odpady biodegradowalne. Jak mówią funkcjonariusze Straży Miejskiej w Gryfinie, ludzka wyobraźnia w temacie spalania śmieci, nie zna granic.

- Najczęściej spalane są lakierowane elementy mebli – mówi Arkadiusz Rybicki, zastępca komendanta Straży Miejskiej w Gryfinie.

Potwierdza, że w okresie zimowym regularnie wpływają do jednostki zgłoszenia o ludziach, którzy palą śmieciami. Często sąsiedzi skarżą się na sąsiadów, ponieważ palenie śmieciami powoduje dym, który utrudnia oddychanie. Nie zawsze jednak tego typu informacje się potwierdzają.

- Zdarza się również, że do pieców nakładany jest mokry miał, on daje podobny dym jak palone śmieci – wspomina Arkadiusz Rybicki.

Część zgłoszeń jednak pokazuje, że problem jest duży. Kiedy funkcjonariusze złapią palącego śmieciami na gorącym uczynku, wystawiają mandaty.

Krzysztof Bluj, oficer prasowy gryfińskiej komendy Państwowej Straży Pożarnej na palenie śmieciami patrzy także z punktu widzenia bezpieczeństwa. Podkreśla, że palone plastiki czy lakierowane meble powodują osadzanie się w kominie niebezpiecznych substancji. One zapychają przewody kominowe.

- Wówczas łatwo o zaczadzenie – informuje. – Ponadto trzeba pamiętać, że gdy palimy śmieci, to późnej mamy duże problemy z czyszczeniem kominów, te substancje osadzają się na ścianach komina i zamieniają się w bardzo twardą skorupę – dodaje.

Tego typu zaniedbania mogą przyczynić się również do pożaru.

Arkadiusz Rybicki mówi przy tym, że problem głownie dotyczy okresu grzewczego jesienią i zimą, ale nie jest to regułą.

- Tego rodzaju interwencje związane z paleniem śmieci miewamy też w okresie letnim. Niektórzy paląc plastikowe butelki chcą ogrzać wodę – tłumaczy.

Rafał Remont