Doszło do dwóch perfidnych kradzieży na terenie powiatu gryfińskiego. Zginęły dwa zabytkowe pomniki, mimo policyjnych śledztw, nie udało się ustalić sprawców. Dla regionu to ogromna strata.

Najpierw zginął pomnik w Lubiechowie Górnym, potem w Zatoni Dolnej. Do kradzieży doszło kolejno w 1995 i 2003 roku. Oba zabytkowe obiekty zostały opisane w książce Marka Łuczaka pod tytułem „Policja w walce o zabytki”. Czy po tak długim czasie jest szansa na odzyskanie utraconych pomników?
Poniżej przedstawiamy informacje dotyczące skradzionych obiektów.

Lubiechów Górny
Nazwa: Anioł
Autor: prawdopodobnie warsztat włoski
Materiał: marmur
Wiek powstania: ok. 1882-1883
Wysokość: ok. 150 cm
Opis: Antykizująca rzeźba anioła ustawiona była na pomniku nagrobnym rodziny von Keudell na cmentarzu w Lubiechowie Górnym. Wykonano ją z białego marmuru, pochodzącego z Włoch. Rzeźbę ustawiono na cokole, przedstawiała ona anioła z twarzą zmarłej Hedwig von Keudell (1842-1882). Miejsce kradzieży: cmentarz w Lubiechowie Górnym
Data kradzieży: 1995 r.
Zatoń Dolna
Nazwa: Wenus
Autor: Carl Philipp Glume
Materiał: piaskowiec
Wiek powstania: XVIII w.
Wysokość: ok. 150 cm
Waga: ok. 400 kg
Opis: Rzeźba przedstawiająca Wenus (lokalnie określana jako Ewa) wieńczyła fontannę w parku Dolina Miłości w Zatoni Dolnej. Park założony został przez Annę von Humbert ok. 1850 r., lecz rzeźbę ustawiono tam w 1897 roku z inicjatywy René von Humberta, który kupił ją od właściciela restauracji w Schwedt. Restaurator nabył ją rok wcześniej od zarządu domeny państwowej. Rzeźba pochodziła z zamku w Schwedt, gdzie zdobiła jego attykę. Jej twórcą był Carl Philipp Glume, nadworny rzeźbiarz króla pruskiego.
Miejsce kradzieży: Zatoń Dolna, Park krajobrazowy- Dolina Miłości
Data kradzieży: 21-23 luty 2003 r.