Informowaliśmy o tym, że Szwedzki Kopiec, jedna z atrakcji turystycznych porośnięta jest krzakami i chwastami. Mieszkańcy odwiedzający Chojnę oraz turyści się skarżą, ale gmina nie zamierza uporządkować terenu.

Czy gmina powinna uprzątnąć teren zabytkowego Szwedzkiego Kopca? Nie ma żadnych wątpliwości, że to jedna z atrakcji turystycznych gminy Chojna i jako taka powinna zachęcać turystów do spędzania czasu tym mieście. Tymczasem wieloletnie zaniedbania gmina zrzuca na karb programu naprawczego i obowiązkowi oszczędzania.

- Ze względu na wprowadzony program naprawczy, w najbliższym czasie nie ma możliwości wykonania prac porządkowych tego terenu – informuje burmistrz, Adam Fedorowicz.

Przypomnijmy, Szwedzki Kopiec, to pomnik ku czci króla szwedzkiego Gustava II Adolfa. Znajduje się w Chojnie na dawnym Wzgórzu Wisielców, przy drodze krajowej nr 26, prowadzącej do przejścia granicznego w Krajniku Dolnym.

Mieszkańcy od dawna alarmowali, że porośnięty zabytek jest mało widoczny i nie można się do niego dostać. Problemy z odnalezieniem obiektu maja nawet miejscowi, którzy wyjątkowo dobrze znają teren. W najbliższym czasie sytuacja się nie zmieni.