Z okazji setnej rocznicy przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce Gryfiński Kolektyw Kobiet- Wice pełnomocniczka Kongresu Kobiet w Gryfinie oraz Stowarzyszenie Razem na Plus z Gryfina zapraszają 4 grudnia 2018 r. o godz. 12.00 do Kina Gryf w Gryfinie na przedpremierowy pokaz fabularyzowanego dokumentu o polskich sufrażystkach pt. "Siłaczki". W rolach głównych występują m.in. Maria Seweryn Klara Bielawka Marta Ojrzynska.


W spotkaniu udział wezmą twórcy filmu: Marta Dzido i Piotr Śliwowski oraz Iwona Lech – Kamińska, jedna z aktorek biorących udział w filmie.


O filmie:


Siłaczki to pierwszy w historii polskiej kinematografii film opowiadający o sufrażystkach, które na przełomie XIX i XX wieku na ziemiach polskich walczyły o prawa dla kobiet.
Autorami i producentami filmu są Marta Dzido i Piotr Śliwowski - twórcy m.in. głośnego i nagradzanego dokumentu o bohaterkach rewolucji Sierpnia 80 "Solidarność według kobiet".

 

Siłaczki to opowieść o naszych prababkach, dzięki którym mamy dziś prawo głosu . Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych.
Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana - nie bez powodu - papieżycą feminizmu.

 

Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im: Teraz nie pora na walkę o prawa kobiet! Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki - to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki.
O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska - Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek:  Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce!

 

SIŁACZKI
reż. Marta Dzidoo, Piotr Śliwowski
zdjęcia: Michał Wiśniowski
występują: Maria Seweryn, Marta Ojrzyńska, Klara Bielawka

 

 

 


produkcja/dystrybucja: Fundacja Obiektyw-Na
koprodukcja: Dom Spotkań z Historią, Krakowskie Biuro Festiwalowe
współpraca: Heinrich-Böll-Stiftung Warszawa
dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”,
wsparcie: Miasto Poznań
oraz Uczestnicy aukcji crowdfundingowej na Polak Potrafi
czas trwania : 75 minut
premiera: 26.01.2019
zwiastun: https://www.youtube.com/watch?v=PXMtw216a0k

 

Pokaz filmu „Siłaczki” odbywa się we współpracy z Burmistrzem Miasta i Gminy Gryfino, Gryfińskim Domem Kultury oraz przy dofinansowaniu z budżetu Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego.