Trasa Pojezierna to gotowy produkt turystyczny przygotowany i realizowany przez Urząd Marszałkowski przy współpracy gmin, z którego skorzystać będą mogli zarówno mieszkańcy regionu, jak i turyści polscy oraz zagraniczni. Odbiór 37-kilometrowego odcinka Trzcińsko-Zdrój – Siekierki nastąpić ma pod koniec września 2018 r., natomiast już 25 sierpnia do użytku przekazany zostanie odcinek Gryfino – Trzcińsko-Zdrój, który stanie się elementem ogólnopolskiej Trasy Blue Velo. Czy gminy zdążą na czas z przygotowaniem oznakowania dojazdów do atrakcji o randze lokalnej oraz do usług świadczonych przez lokalnych przedsiębiorców? Do wielkiego otwarcia pierwszego odcinka pozostał miesiąc.


Kosztem ponad 22 mln zł, pod koniec września br. do użytku przekazany zostanie 37 km odcinek szlaku rowerowego, który poprowadzi rowerowych turystów m.in. przez takie miejscowości jak: Klępicz, Nowe Objezierze, Stare Objezierze, Przyjezierze, Młynary, Godków, Jelenin, Brwice. Bitumiczna droga rowerowa będzie przebiegać m.in. starym nasypem kolejowym pomiędzy zabytkowymi dworcami kolejowymi i przez malownicze zakątki Cedyńskiego Parku Krajobrazowego, obszaru siedliskowego Natura 2000 „Dolna Odry” i trzech obszarów ptasich Natura 2000 „Doliny Dolnej Odry”, „Ostoi Cedyńskiej” i „Ostoi Witnicko-Dębniańskiej”.

- Ja się bardzo cieszę, że dziś mogę powiedzieć, iż powiat gryfiński wzbogacił się o dwie główne nitki ścieżek rowerowych - informowała podczas konferencji prasowej, która odbyła się 19 lipca br. w Żelichowie Ewa Dudar, radna Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

Obecnie prace budowlane na 37-kilometrowym odcinku trasy rowerowej cały czas trwają i prowadzone są równolegle w czterech gminach. Oprócz nawierzchni bitumicznej, na niektórych fragmentach ścieżki prowadzącej m.in. przez lasy i pola pojedziemy szutrem. Ważnym aspektem, który w dużej mierze zapewni turystom komfort jazdy będzie szerokość ścieżki, która liczyć będzie od 2 do2,5 metra szerokości wraz z półmetrowym poboczem po obu stronach drogi.

Jak podkreślił podczas spotkania Mariusz Sikora, dyrektor wydziału koordynującego budowę dróg rowerowych z ramienia Urzędu Marszałkowskiego, dzięki tej inwestycji powiat gryfiński stanie się powiatem rowerowym, a wybudowany 37-kilometrowy odcinek ścieżki Trzcińsko-Zdrój – Siekierki będzie idealnym miejscem do zarabiania pieniędzy przez lokalnych mieszkańców. Jednak, aby turyści mogli dotrzeć z trasy rowerowej do oddalonych o kilka kilometrów miejscowości (Chojna,Cedynia,Moryń), a przedsiębiorcy zarobić, potrzebne jest zaangażowanie partnerów projektu tj. gmin i wykonanie przez nich oznakowania dojazdu do atrakcji i usług o randze lokalnej.

- Prawie 80% rowerzystów do orientacji w terenie używa oznakowania trasy. Miasto Chojna położone jest w bliskiej odległości ok. 6 km od trasy rowerowej Trzcińsko – Siekierki i posiada najlepszą infrastrukturę usług dla turystów rowerowych. Ten atut należy wykorzystać i opracować oznakowanie szlaku rowerowego dojazdu turystów z trasy głównej w Godków Osiedle do centrum Chojny - podkreśla Wanda Nowotarska, pełnomocnik marszałka ds. komunikacji rowerowej.

Przypomnijmy, że Trasa Pojezierna oraz Trasa Blue Velo wpisujących się w koncepcję zachodniopomorskiej sieci tras rowerowych. Ich łączna długość wyniesie ponad tysiąc km, a przewiduje się, że wybudowane zostanie ok. 340 km nowych dróg rowerowych.