Co roku przed Świętami Bożego Narodzenia zaczyna się sprzedaż choinek w lasach. Już od 16 grudnia świąteczne drzewko zakupić będzie można m.in. przy siedzibie Nadleśnictwa Barlinek oraz Nadleśnictwa Chojna.


Decydując się na zakup choinki często mamy wątpliwości: wybrać sztuczną czy żywą, jodłę czy świerka, ciętą, a może w doniczce?

- Oczywiście my zachęcamy do zakupu żywej, dzięki czemu dbamy o środowisko - podkreśla Ewa Krygowska z Nadleśnictwa Barlinek.

Jak zaznacza Krygowska, w małym mieszkaniu sprawdzi się świerk ze względu na swoje gęste ugałęzienie. Jodła natomiast ma szerzej rozstawione okółki i pięknie prezentować się będzie na większej przestrzeni.

W tegorocznej ofercie Nadleśnictwo Barlinek posiada tylko drzewka cięte. Pamiętać zatem należy o ich podlewaniu by zachowały świeżość przez całe okres Świąt Bożego Narodzenia. Decydując się natomiast na zakup choinki w doniczce należy zwrócić uwagę, by była w niej hodowana od początku, a bryła była dostatecznie duża. Pamiętać należy również o tym, by choinka pochodziła z legalnego źródła, o co można zapytać sprzedającego.

- Leśnicy pozyskują świąteczne drzewka zazwyczaj z plantacji choinkowych zakładanych na gruntach rolnych, a po wycięciu teren zagospodarowany zostaje poprzez sadzenie następnych drzewek - informuje  Krygowska. 

W Nadleśnictwie Barlinek sprzedaż choinek ruszy 16 grudnia. Tego samego dnia drzewka świąteczne zakupić będzie można także w Nadleśnictwie Chojna. Tam sprzedaż odbywać się będzie do 23 grudnia w godz. 9:00 – 16:00, natomiast w dzień Wigilii sprzedaż będzie prowadzona do godz. 10:00.