Gmina nie zwalnia tempa z inwestycjami. W tym roku w miejsce starej, rozpadającej się świetlicy w Dębinie, powstanie nowy obiekt. Z kolei świetlica w Kołbaczu doczeka się przebudowy.


Wszystko za sprawą podpisanej umowy przez wójta gminy Stare Czarnowo Marzenę Grzywińską i przedstawicieli firmy D. K. M. Fuksa ze Szczecina, którzy będą prowadzić obie inwestycje.

- Obecna świetlica w Dębinie jest w bardzo złym stanie technicznym. Dziury w dachu, wilgoć w całym budynku czy przestarzała instalacja ogrzewania spowodowały, że jedynym rozwiązaniem jest rozbiórka istniejącej świetlicy a na jej miejscu wybudowanie nowego obiektu - podkreśla wójt Marzena Grzywińska.

Budynek w Dębinie będzie drugą - po obiekcie w Kartnie powstałym w 2017 roku - świetlicą wybudowaną od podstaw w gminie Stare Czarnowo. Budynek o powierzchni użytkowej 172  składać się będzie z sali spotkań, kuchni, kotłowni, pomieszczeń gospodarczych, holu oraz zaplecza socjalnego z toaletami. Przy obiekcie powstanie także taras i chodniki. Obiekt spełni wszystkie wymagania w zakresie rozwiązań uwzględniających potrzeby osób niepełnosprawnych, a mieszkańcom zagwarantuje odpowiednie warunki do spotkań, samorealizacji i wspólnego spędzania czasu. Nowa świetlica wiejska będzie gotowa do końca sierpnia br. Natomiast kolejne 2 miesiące przewidziano na uzyskanie pozwolenia na użytkowanie budynku.

Z kolei w Kołbaczu świetlica zostanie przebudowana.

- W świetlicy w Kołbaczu odbywają się cykliczne imprezy i wydarzenia edukacyjno-kulturalne. Dzięki tej inwestycji będziemy mieli obiekt spełniający wszystkie wymogi bezpieczeństwa a przebudowa pozwoli nam na poszerzenie oferty kulturalnej zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców - dodaje wójt Marzena Grzywińska.

W ramach inwestycji w Kołbaczu, wykonane zostanie w elewacji budynku wyjście ewakuacyjne, wymienione zostaną drzwi wejściowe i glazura przed wejściem do budynku oraz z tyłu budynku powstanie taras wraz z chodnikiem z kostki polbrukowej. Zakończenie prac przewidziano do końca sierpnia br.

Inwestycje zrealizowane zostaną ze środków własnych gminy Stare Czarnowo. Koszt obu inwestycji to prawie 835 tys. zł.