Prawie 9 kilometrów nowej asfaltowej drogi rowerowej i 11,7 km szlaku z oznakowaniem powstanie w przyszłym roku między Trzcińskiem-Zdrój a Myśliborzem. W piątek w tutejszym Urzędzie Miejskim w obecności wicemarszałka województwa Tomasza Sobieraja, wicestarosty Ewy Dudar i dyrektora ZZDW Michała Żuber podpisano umowę na realizację tego zadania. To ważna inwestycja, która wypełni brakujące części trasy w kierunku Myśliborza. Trzcińsko stanie się miastem węzłowym dla dwóch tras rowerowych spinających cały region. Dzięki zainteresowaniu rowerzystów inwestycja ta, będzie szansą na rozwój naszego miasteczka.
W ramach zadania powstaną tu dwa zupełnie nowe odcinki o nawierzchni bitumicznej: między Trzcińskiem i Góralicami (4,06 km) i między Dobropolem i Pniowem (4,71 km).
- Podróż od polsko-niemieckiej granicy szlakiem pojezierzy będzie wielką atrakcją dla rowerzystów. Jesteśmy przekonani, że ta trasa zyska ogromną popularność. I wśród turystów, i wśród mieszkańców Pomorza Zachodniego – ocenia Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa. – Sąsiedzi zza Odry kochają podróże na dwóch kółkach, teraz będą mogli poznawać Polskę i nasz region z wygodnej velostrady. Trasą Pojezierzy Zachodnich będą mogli objechać mnóstwo atrakcyjnych przyrodniczo i historycznie zakątków – podkreśla wicemarszałek Tomasz Sobieraj.
Dwa lata temu otwarta została droga z nadodrzańskiej miejscowości do Trzcińska-Zdroju (36,7 km), w tym roku cykliści mogli się rozpędzić na nowiutkich odcinkach w rejonie Barlinek – Pełczyce - Choszczno (w sumie 27 km). Inwestycje realizowane między Trzcińskiem a Myśliborzem pozwolą „spiąć” dużą część Trasy Pojezierzy Zachodnich. Będzie to ostatni element tej regionalnej trasy rowerowej.
Oprócz budowy opisanych wyżej odcinków (o łącznej długości prawie 9 km) wyłoniony w przetargu wykonawca zajmie się też oznakowaniem dwóch fragmentów szlaku rowerowego (w sumie 11,7 km). Prace mają zakończyć się do 30 września 2021 roku. Obejmują nie tylko przygotowanie podłoża, konstrukcji nowej ścieżki i asfaltowanie. Konieczne będą rozbiórki m.in. torowiska kolejowego na przejeździe, słupów żelbetowych, a nawet małego mostu. Wybudowane zostaną nowe przepusty. W Pniowie przebudowany zostanie również fragment drogi gminnej. Powstanie tam 160-metrowy łącznik, o szerokości 3,5 m, który umożliwi wygodny przejazd między nowo wybudowanym odcinkiem a odcinkiem przeznaczonym tylko do oznakowania. Ten fragment trasy, pod Myśliborzem, spodoba się miłośnikom rowerów i zabytków. Jadąc przez wieść Rościn można podziwiać zbudowany z granitowych ciosów romański kościół oraz ruiny XVIII-wiecznego pałacu.
Budową trasy rowerowej między Trzcińskiem a Myśliborzem zajmie się firma Maldrobud z Myśliborza. Zaoferowała wykonanie zadania za 6 mln 881 tys. 711 zł. Zleceniodawcą jest Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie. Projekt jest współfinansowany ze środków RPO dla Województwa Zachodniopomorskiego. Warto podkreśli osobiste zaangażowanie Marszałka Sobieraja w ten projekt oraz samorządowców gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Inwestycja pokazuje ogromny potencjał turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim i jest przykładem dobrej współpracy samorządów gminnych i samorządu województwa.