W książce Agnieszki Lingas-Łoniewskiej „Randka z Hugo Bosym”, spotkała nas miła niespodzianka, to miło, że wizyta w Chojnie stała się inspiracją do powstania kolejnej poczytnej książki.

„Dziękuję Wam za kolejna wspólną podróż. Mam nadzieję ,że historia Jagody i Hugo wywołała u Was spora dawkę emocji, wzruszeń, uśmiechów i nerwów. W książce pojawiły się miejsca, które odwiedziłam i które chciałam pokazać także Wam. Historia o wielkiej miłości Elwiry i Fortunata, którą opowiadała Agata, jest prawdziwa i można o tym przeczytać w wielu opracowaniach czy artykułach.

Dziękuję Paniom z biblioteki w Chojnie za dostarczenia mi materiałów dotyczących Chojny, Morynia, Doliny Miłości, a także wspomnianej wyżej pary. Tak jak moi bohaterowie zwiedzali katedrę w Chojnie, tak samo robiłam to ja, i już wówczas w mojej głowie pojawił się pomysł, aby wpleść ten wątek w historię Borówko i Bosego. Moje liczne spotkania autorskie w różnych ciekawych miejscach w Polsce są dla mnie źródłem nieustającej inspiracji. Kto wie ,jakie jeszcze miejscowości pojawią się w moich książkach?”