Jak się sadzi las? Na czym polega utrzymanie ciągłości lasu? Tego wszystkiego mogli się dowiedzieć fani fotografii, którzy biorą udział w projekcie zainicjowanym przez Nadleśnictwo Kliniska oraz Nadleśnictwo Gryfino.

 

Projekt składa się z dwóch etapów, wczoraj na terenie Nadleśnictwa Kliniska fani fotografii mieli okazję poznać las od innej strony – tej gospodarczej. Leśnicy byli przewodnikami, wyjaśniali każdy aspekt związany z utrzymaniem ciągłości lasu.

- Bardzo mi się spodobało to, że leśnicy chcą wdrażać zwykłych ludzi, którzy codzienne przechodzą obok i nawet nie są wstanie określić, ile ci ludzie lasu, bo chyba tak mogę ich nazwać, robią dobrego dla lasu i natury w ogóle – mówi Michał Grzybowski z Barlinka. - Jestem pod ogromnym wrażeniem tego, co dzisiaj zobaczyłem i czego się dowiedziałem. Wszyscy ci leśnicy opowiadali o swojej pracy z taką pasją i zaangażowaniem… w dodatku opowiadali tak fajnie, że nawet pięcioletnie dziecka było zainteresowane i zaciekawione, garnęło się do sadzenia lasu. Po tym spotkaniu mam nowe spojrzenie na otaczające nas lasy, pozwala zrozumieć, jak ważne w naszym życiu jest sprawowanie nadzoru nad gospodarką leśną przez leśników – dodaje.

Fotograficy nie tylko robili zdjęcia, ale również pomagali w sadzeniu lasu. Jak mówią, miało to wymiar symboliczny. Dzięki temu można było się przekonać, jak ciężką pracę trzeba wykonać, by las nie zginął.

- Najpewniej jeszcze wrócimy w to miejsce i zobaczymy, ile się przyjmie tych drzewek – uśmiecha się Michał Grzybowski.

W podobnym tonie wypowiada się też Łukasz Łakomiec, na co dzień jest właścicielem Ricoria Ristorante, jednej z najpopularniejszych w Szczecinie restauracji.

- Nowe spojrzenie na otaczający nas las pozwoliło zrozumieć, jak ważne w naszym życiu jest sprawowanie nadzoru nad gospodarką leśną przez leśników. Ciekawe, a zarazem pouczające słowa od osób, które z pasją wykonują swoją pracę wprowadziły dziś fajny klimat przy realizacji projektu – tłumaczy.

Kolejny etap warsztatów fotograficznych w połączeniu leśnymi opowieściami oraz edukacją już w lipcu. Kolejny etap odbędzie się na terenie Nadleśnictwa Gryfino.