Główny Inspektor Sanitarny wydał rekomendacje dla osób, które wróciły lub zamierzają wrócić, powodem jest rozprzestrzeniania się koronawirusa we Włoszech.

Główny Inspektor Sanitarny informuje, że osoby, które były we Włoszech w ciągu ostatnich 14 dni i zaobserwowały u siebie objawy takie jak: gorączka, kaszel, duszności i problemy z oddychaniem powinny bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do szpitala z oddziałem zakaźnym.

Podróżni, którzy byli w północnych Włoszech w ostatnich 14 dniach i nie zaobserwowali u siebie wskazanych objawów, mają przez kolejne dwa tygodnie kontrolować swój stan zdrowia. Kontrola ta powinna obejmować codzienny pomiar temperatury ciała oraz zwrócenie uwagi na objawy grypopodobne (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel). Jeśli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpią objawy, można zakończyć kontrolę, zaś jeśli się pojawią, należy telefonicznie powiadomić sanepid lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego. Sanepid wskazuje, że jeśli ktoś był w północnych Włoszech i miał kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2, powinien bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną.

GIS podkreśla, że konieczne jest przestrzeganie zasad higieny w tym m.in. częste mycie rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, na przykład podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu.

Władze włoskie objęły kwarantanną 11 gmin: w regionie Lombardi - Codogno, Castiglione d’Adda, Casalpusterlengo, Fombio, Maleo, Somaglia, Bertonico, Terranova dei Passerini, Castelgerundo, San Fiorano oraz w regionie Wenecji Euganejskiej - Vo’ Euganeo (Padwa).