Walka z żywiołem polskich strażaków w środkowej Szwecji powoli dobiegają końca. Ratownicy wrócą do kraju w poniedziałek 6 sierpnia br.


W związku z normalizacją sytuacji w Szwecji, minister Joachim Brudziński w porozumieniu ze stroną szwedzką podjął decyzję o powrocie strażaków do Polski.

Funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej m.in. z Choszczna oraz Pyrzyc na ratunek szwedom wyruszyli 20 lipca br. Po dwóch dniach podróży strażacy dotarli do miejscowości Sveg, gdzie założyli główną bazę, z której codziennie wyruszali na 12 godzinną akcję. Polscy strażacy bronili przed ogniem m.in. miejscowość Karbole, z której wcześniej ewakuowano mieszkańców, budując tam linię obrony o długości siedmiu kilometrów.

Sytuacja w rejonie działań Polaków normalizuje się, a obecnie głównym zadaniem wyjeżdżających do akcji funkcjonariuszy jest dogaszanie i patrolowanie terenu.

Jak informuje ministerstwo, działania polskich strażaków w Szwecji zakończą się w piątek 3 sierpnia. Potem ratownicy będą musieli spakować sprzęt i namioty, a w sobotę wyruszą ze Sveg do Trelleborga. W świnoujskim porcie strażaków powitamy najprawdopodobniej w poniedziałek 6 sierpnia.