Przedstawiamy co będzie się dziś działo w sześciu gminnych miastach w powiatu gryfińskiego z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Oprócz pochodów patriotycznych odbędzie się także wiele wydarzeń towarzyszących.


Chojna

W Chojnie mieszkańcy rozpoczynają świętowanie od uroczystej Mszy Świętej za Ojczyznę o godz. 12.00, po której przejdą na plac Konstytucji 3 Maja. O godz. 13.30 w sali widowiskowej Centrum Kultury odbędzie się montaż słowno-muzyczny pt. ,,Jeszcze jeden Listopad...'' oraz Przegląd Pieśni Patriotycznych.

Cedynia

W Cedyni  główną rolę odegra Narodowy Bieg Niepodległości, w którym weźmie udział blisko 200 osób, pokonując trasę 8,5 km z Osinowa Dolnego do Cedyni. Start biegu nastąpi z najbardziej wysuniętego na zachód punktu Polski (kamień pamiątkowy nad Odrą w Osinowie Dolnym), natomiast meta umiejscowiona jest przy amfiteatrze w Cedyni. Na mecie będzie miał miejsce otwarty piknik patriotyczny.

Trzcińsko-Zdrój

Z kolei w Trzcińsku-Zdroju na dzisiaj zaplanowano uroczystą Msze Świętą za Ojczyznę o godz. 12.00, koncert Kapeli ,,Borowiny" oraz złożenie kwiatów przy pomniku Jana Pawła II.

Moryń

Mieszkańcy Morynia spotykają się o godz. 17.00 w Sali Geoparku. Tam usłyszą artystów z Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu w wykonaniu pieśni patriotycznych. Odbędzie sie wystawa pt.,,NIEPODLEGŁA POLSKA'' oraz dzieci i młodzież zaprezentują montaż słowno-muzyczną pt. Droga Do Niepodległości. Dla najstarszych mieszkańców gminy Moryń przygotowane zostanie spotkanie przy kawie, a kulminacyjnym momentem wieczoru będzie koncert smyczkowy TRIO PORTENO w wykonaniu Muzyków Agencji Artystycznej BBK w Szczecinie.

Widuchowa

Dzisiaj warto wybrać się także do Widuchowej, w której oficjalne otwarcie obchodów zaplanowano na godz. 16.00 w sali gimnastycznej w Zespole Szkół. W programie występy artystyczne oraz inauguracyjny występ dziecięcego zespołu folklorystycznego z Gminy Widuchowa. Ponadto miejsce będzie miała wystawa starych fotografii oraz wspólne śpiewy pieśni patriotycznych.

Mieszkowice

W Mieszkowicach obchody rozpoczną się od Mszy Świętej o godz. 11.30 w Kościele Parafialnym w Mieszkowicach z udziałem Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez 5. Pułk Inżynieryjny ze Szczecin-Podjuch. Po modlitwie nastąpi przemarsz na Cmentarz Komunalny w Mieszkowicach, złożenie kwiatów i odegranie Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.