Tradycjami Andrzejkowymi dzielili się uczniowie polscy ze swoimi rówieśnikami z Niemiec. 30-ego listopada uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kornela Makuszyńskiego spotkali się w Chojnie ze swoimi rówieśnikami ze Szkoły Podstawowej im. Astrid Lindgren w Schwedt.

Grupa uczniów niemieckich z klasy 4a pod opieką pani Ines Pohl oraz Petry Manthe przyjechała na zaproszenie klasy 5d, by poznać polskie tradycje związane z wróżbami i przewidywaniem przyszłości. Przerwy między zabawami integracyjnymi spędzali wspólnie, by poznać atmosferę życia szkoły, a także spotkać innych uczniów wypoczywających między zajęciami.

Wybieranie imion partnerów życiowych, przewidywanie przyszłego zawodu, ciasteczka z wróżbą, karteczki uchylające rąbka przyszłości, wędrówka butów, to wszystko zabawy, z którymi niemieckie dzieci spotkały się po raz pierwszy. W atmosferze dobrej zabawy dzieci porównywały obyczaje swoich narodów. Lanie wosku okazało się mieć odzwierciedlenie w Niemczech w postaci lania ołowiu w okresie noworocznym. Klasa 5d od początku edukacji bierze udział w polsko – niemieckich warsztatach i poznała od razu panią Pohl, z którą współpracowały 4 lata wcześniej będąc uczniami klasy drugiej. To było ciepłe spotkanie po latach dobrych znajomych. Trwałość efektów tej współpracy dało się zauważyć, gdyż okazało się, że dzieci niemieckie w wolnych chwilach bawią się chętnie w zabawę poznaną podczas poprzednich spotkań i nazywają ją zabawą polską. Pajęczyna więzi zaproponowana przez wychowawczynię klasy Vd panią Joannę Podniesińską na rozpoczęcie zajęć prawdopodobnie też zacznie żyć w Niemczech drugim życiem.

Organizatorem spotkania była pani Dorota Dobak-Hadrzyńska, która od kilku lat koordynuje współpracę obu szkół. Społeczność szkoły podstawowej w Chojnie dziękują panu Burmistrzowi Miasta i Gminy Chojna za pomoc w dofinansowaniu przewozu grupy Niemieckiej z granicy.