Odcięte części zawieszeń oraz nadwozi samochodów osobowych z kokpitem oraz silnikiem i jego osprzętem, których ustalono obecność oleju próbowano wwieźć do Polski. Samochód do kontroli zatrzymano w Krajniku Dolnym (gm. Chojna).


Funkcjonariusze Zachodniopomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Szczecinie na przejściu w Krajniku Dolnym zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy marki Scania przewożący do Polski pięć sztuk odciętych części przednich nadwozi samochodów osobowych z kokpitami oraz silnikami. Zdarzenie miało miejsce 11 sierpnia br.

- W trakcie oględzin towaru, na podstawie wskazania miernika poziomu oleju silnikowego, ustalono obecność oleju w sprowadzanych silnikach. Zestaw transportowy nie był oznaczony tablicami wymaganymi przy przewozie odpadów. Kierujący pojazdem nie posiadał również wymaganych dokumentów w zakresie transgranicznego przemieszczania odpadów - informuje rzecznik prasowy szczecińskiej IAS, Małgorzata Brzoza.

W związku z podejrzeniem nielegalnego przywozu na terytorium RP odpadów, do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Szczecinie skierowany został wniosek o przeprowadzenie oceny towaru.

- Wstępna opinia z WIOŚ potwierdza, że mamy do czynienia z odpadem niebezpiecznym z uwagi na obecność w tych częściach płynów eksploatacyjnych i akumulatorów. Natomiast pojazd osobowy z odciętym dachem został przez WIOŚ zaklasyfikowany jako odpad – pojazd zużyty lub nienadający się do użytku. Podkreślić należy, że dla tego pojazdu nie przedstawiono żadnych dokumentów umożliwiających jego rejestrację na terenie Polski - wyjaśnia Małgorzata Brzoza.

Decyzję o dalszym losie nielegalnych odpadów podejmie Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.