Dla miłośników astronomii, a także i romantyków piątek 27 lipca 2018 r. będzie dniem wyjątkowym. Już jutro, w godzinach wieczornych, obserwować będziemy mogli najdłuższe od 100 lat całkowite zaćmienie Księżyca oraz wielką opozycję Marsa. Podkreślić należy, że druga taka możliwość w naszym życiu się nie przydarzy.


Już 27 lipca będziemy mogli zobaczyć najciekawsze zjawisko astronomiczne tego roku - najdłuższe całkowite zaćmienie Księżyca w XXI wieku. Niesamowity spektakl rozpocznie się już o godz. 20:30 wraz z wzejściem Księżyca, natomiast do obserwacji całkowitej fazy zjawiska będziemy musieli poczekać do godz. 21:30 i potrwa ona wtedy 1 godzinę i 43 minuty. Wystarczy, że dopiszą warunki atmosferyczne, a niesamowite zjawisko obserwować będziemy mogli gołym okiem.

Piątkowemu zaćmieniu Księżyca towarzyszyć będzie także zjawisko zwane wielką opozycją Marsa. W tym okresie czerwona planeta zbliży się do Ziemi na najmniejszą odległość od 2003 roku i znajdzie się po przeciwległej stronie Ziemi co Słońce.

Pasjonat nocnego nieba oraz popularyzator astronomii Karol Wójcicki na facebookowym profilu "Z głową w chmurach" informuje na co w piątkowy wieczór 27 lipca należy zwrócić szczególną uwagę.

Czerwony Księżyc
Podczas fazy całkowitej Księżyc będzie czerwony! Będzie to spowodowane padaniem na Księżyc wyłącznie promieni słonecznych rozproszonych w Ziemskiej atmosferze. Można powiedzieć, żę w chwili zaćmienia Księżyc oświetlony jest wyłącznie blaskiem nieba tuż po zachodzie Słońca.

Zmieniająca się ilość gwiazd na niebie
Jeśli możesz, na obserwacje udaj się jak najdalej od miasta i jego świateł. W miejscu gdzie niebo będzie naturalnie ciemne w chwili całkowitego zaćmienia zobaczysz kilka tysięcy gwiazd - widok zupełnie nienaturalny dla pełni Księżyca. Z każdą kolejną chwilą ustępowania zaćmienia, ilość gwiazd będzie gwałtownie spadać. Efekt robi niezwykłe wrażenie!

Wielka opozycja Marsa
W trakcie zaćmienia, cały czas ok. 6 stopni poniżej Księżyca będzie widoczny bardzo jasny i czerwony Mars! Tej nocy przypadać będzie jego opozycja - znajdzie się dokładnie naprzeciwko Ziemi względem Słońca. 3 dni później zbliży się do naszej planety na najmniejszą odległość od 2003 roku.

Kształt cienia Ziemi
Ziemia nie jest płaska. Naprawdę. Jeśli jednak ktoś z Twoich znajomych tak właśnie myśli - zaproś go na wspólne obserwacje całkowitego zaćmienia Księżyca. Padający na Księżyc cień naszej planety nie będzie przypominał płaskiego dysku, nie zobaczysz też cienia czterech słoni lub wielkiego żółwia. Cień naszej planety będzie okrągły. Zaćmienie Księżyca to najlepszy obserwacyjny dowód na potwierdzenie prawdziwego kształtu naszej planety

Co powinno przekonać tych nieprzekonanych, aby w piątkowy wieczór spojrzeli w niebo? Na pewno fakt, że kolejne tak długie zaćmienie Księżyca zaobserwować będzie można dopiero w 2123 roku, a kolejny raz zaćmienie Księżyca i wielka opozycja Marsa spotkają się za 470 lat.