13 miliardów złotych na 1100 kilometrów torów – szykuje się znacząca inwestycja w kolejową infrastrukturę, w ramach przebudowy linii kolejowych zmodernizowany zostanie odcinek pomiędzy Szczecinem a Poznaniem. Dzięki temu mieszkańcy Choszczna szybciej dojadą do stolic Pomorza Zachodniego czy też Wielkopolski.

PKP szykuje się do wielkich inwestycji, stara się o dofinansowanie z budżetu europejskiego w ramach 17 projektów. Jak się dowiadujemy, eksperci Komisji Europejskiej pozytywnie ocenili każdy z 17 wniosków o dofinansowanie remontów. W ramach inwestycji ma zostać przebudowanych 1100 kilometrów torów, w tym trasa pomiędzy Szczecinem a Poznaniem. Całość prac z 17 projektów ma kosztować około 13 miliardów złotych. Inwestycji na trasie kolejowej przebiegającej przez Choszczno, mają zostać zbudowane tory, po których pociągi pasażerskie będą jeździły z prędkością 160 km/h, wyremontowane zostaną także wszystkie mosty, wiadukty i urządzenia sterowania ruchem (te prace wycenione są na 3 miliardy złotych). PKP PLK zmodernizuje również perony stacji kolejowych na całej trasie. W ramach projektu prace na peronach zaplanowane są m.in. w Choszcznie, Starym Klukomiu, Słonicach, Rębuszu i Bierzwniku.
Termin rozpoczęcia prac nie jest jeszcze znany, podróżni muszą jednak się spodziewać, że podczas inwestycji będą spore utrudnienia. Po przebudowie trasy, przejazd z Choszczna do Szczecina lub Poznania będzie trwał krócej, niż dotychczas.

Rafał Remont