We wtorek 25.07 br. w Pyrzycach i piątek 28.07 br. w Gryfinie mieszkanki tych oraz okolicznych miejscowości będą mogły wziąć udział w bezpłatnych badaniach mammograficznych organizowanych przez NFZ Oddział w Szczecinie.


Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Występuje częściej po menopauzie. Ryzyko zachorowania wzrasta po 50 roku życia. Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że znaczący wzrost zachorowań występował w przedziale wiekowym od 50 do 69 roku życia.

Czynniki ryzyka:
- wiek 50-69,
- rak piersi wśród członków rodziny (stopień ryzyka zależy od liczby przypadków w rodzinie i stopnia pokrewieństwa z chorą osobą),
- mutacje stwierdzone w genach BRCA 1 lub/i BRCA 2,
- wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia,
- późna menopauza po 55 roku życia,
- urodzenie dziecka po 35 roku życia,
- bezdzietność,
- poprzednie leczenie z powodu raka piersi,
- leczenie z powodu innych schorzeń piersi.

W związku z powyższym Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie zachęca kobiety w wieku 50-69 lat do wzięcia udziału w programie bezpłatnych badań mammograficznych organizowanych przez NFZ Oddział w Szczecinie. Bezpłatne badania wykonywane są na terenie całego województwa zachodniopomorskiego, a skierowanie na badanie nie jest wymagane.

Bezpłatne badania mammograficzne w mammobusie odbędą się:
28.07 - Gryfino, ul. 9 Maja 14, przy Intermarche, godz. 9-17, Geneva Trust,
25.07 - Pyrzyce, Plac Ratuszowy 1, przy Urzędzie Miasta, godz. 9-17, Geneva Trust.