Trzy tysiące grzywny za naruszenie nietykalności cielesnej dwóch małoletnich. Taką karę wyznaczył księdzu proboszczowi Henrykowi K. Sąd Rejonowy w Gryfinie. Wyrok jest nieprawomocny. 


W czwartek 12 lipca, w Sądzie Rejonowym w Gryfinie zakończył się proces księdza Henryka K., proboszcza parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi na Górnym Tarasie w Gryfinie.

Do naruszenia nietykalności cielesnej dziewczynki miało dojść rok temu na terenie świątyni. Dziecko przebywało w kościele wraz z innymi dziećmi przygotowującymi się do Komunii Świętej w towarzystwie młodszej siostry. W pewnym momencie do nieletniej miał podejść proboszcz i uderzyć ją dwukrotnie w głowę za to, że dziewczynka skubała gzyms na świątyni. 

Do kolejnego zdarzenia tym razem w stosunku do nieletniego chłopca miało dojść w połowie sierpnia ur. przy kościele w parafii pw. Niepokalanego Serca Maryi w Gryfinie. Kapłan miał szarpnąć nieletniego za rękę oraz go pchnąć, w wyniku czego dziecko doznało obrażeń ciała w postaci otarć naskórka i lekkiego skaleczenia.

W uzasadnieniu wyroku Sędzia Agnieszka Brodzińska powiedziała, że zachowanie oskarżonego było celowe, i że działał on z premedytacją w celu wymierzenia kary.

- Księdzu została wymierzona kara grzywny w postaci 150 stawek po 20 zł tj. kara 3 tys zł grzywny, kara nawiązki na rzecz każdego z pokrzywdzonych w wysokości po 500 zł. Ponadto oskarżony został obciążony kosztami postępowania - informuje rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Szczecinie, SSO Michał Tomala.

Wyrok nie jest prawomocny.