Krew płynęła z nurtem, woda w Odrze była czerwona. Żołnierze na drugi brzeg przeprawiali się na drzwiach – taki obraz przedstawiali kombatanci, którzy walczyli z nazistami o wolność Polski. Dzisiaj u boku prezydenta RP, Andrzeja Dudy oddali hołd poległym.

 

To była niezwykła ceremonia na cmentarzu wojennym w Starych Łysogórkach. Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystej mszy, złożył też pod pomnikiem poległych wieniec. Na grobie nieznanego żołnierza postawił symboliczny znicz.

- Polscy żołnierze, którzy w czasie II wojny światowej sforsowali Odrę, zaszczepili na leżących nad nią ziemiach ducha wolnej Polski – powiedział m.in. Andrzej Duda.

Jego przemówienie nagrodzono gromkimi brawami. Z kolei po zakończeniu uroczystości, mieszkańcy regionu, którzy przybyli, by być świadkami wizyty prezydenta, tłumnie otoczyli Andrzeja Dudę prosząc o autografy lub szukając możliwości zamieniania choćby słowa z głową państwa.

Na cmentarzu wojennym w Starych Łysogórkach spoczywają blisko 2 tysiące żołnierzy poległych w walkach w 1945 roku. Dziś ich pamięć uczcili także kombatanci, którzy licznie przybyli do Starych Łysogórek. Jak wspominali, walki podczas przeprawy przez Odrę były bardzo zaciekłe. Rzeka była pełna krwi, a żołnierze polscy na drzwiach spuszczonych na nurt próbowali zdobyć drugi brzeg.

Forsowanie Odry trwało przez kilka dni, wojska przeszły rzekę 20 kwietnia 1945 roku we wsi Gozdowice. Cała operacja otworzyła drogę do Berlina.