Mikołajkowa tradycja to miły akcent rozpoczynający gorączkowe odliczanie do Świąt Bożego Narodzenia. Upominki z tej okazji to zazwyczaj pierwszy cel świątecznych zakupów. Podpowiadamy jak je kupować, by nie przepłacać.

Najpopularniejsze prezenty z okazji Mikołajek to niezmiennie słodycze, książki, płyty, kosmetyki i zabawki. Jednak wraz ze wzrostem możliwych opcji dokonywania zakupów zmienia się także podejście kupujących. W swoich decyzjach zakupowych Polacy coraz częściej kierują się opiniami, co potwierdza raport Customer Listening. Aż połowa badanych (49%) bierze je pod uwagę zanim zdecyduje się na zakup danego produktu lub usługi. O wiele bardziej cenne są opinie bliskich i znajomych (51%) niż ekspertów (38%) czy internautów (37%). O wiele częściej potencjalny zakup analizują osoby korzystające ze sklepów internetowych (78%), niż tradycyjnych (27%). Co piąty konsument szuka na co dzień opinii innych użytkowników o produkcie bądź usłudze w mediach społecznościowych, a ponad 40% wykorzystuje najpopularniejszą sieć społecznościową, by aktywnie zdobywać recenzje na temat danej marki czy sprzedawcy. I choć mikołajkowe upominki są raczej symboliczne, to nie stanowią wyjątku od tej reguły.Na co w takim razie zwrócić uwagę podczas wyboru mikołajkowych upominków, by wydatki na nie, nie wpłynęły znacząco na domowy budżet? Wonga.com, firma udzielająca komfortowych pożyczek online w ramach kampanii „Ważne momenty w życiu”, przygotowała kilka porad, które warto mieć na uwadze w trakcie zakupowego szaleństwa.

Ustal sztywny budżet
Najprostszym sposobem, by nie wydać za dużo jest ustalenie górnego limitu wydatków na dany cel. Następnie należy dokładnie policzyć osoby, które zamierzamy obdarować prezentami mikołajkowymi i podzielić wyznaczoną kwotę pomiędzy wszystkich.

Słuchaj i obserwuj uważnie
Wiele osób chętnie dzieli się swoimi upodobaniami odnośnie prezentów podczas rozmowy lub w sieciach społecznościowych - warto zapisywać takie spontanicznie wypowiedziane życzenia i wykorzystać tę wiedzę właśnie przy okazji mikołajek lub świąt. Niektórzy udostępniają lub tworzą także gotowe, publiczne listy prezentowe. To zdecydowanie ułatwia wybór spośród tysięcy możliwych opcji.

Szukaj okazji
Popularne opcje zakupowe „2 w cenie 1” idealnie sprawdzą się przy okazji mikołajek. Zazwyczaj dotyczą one właśnie drobnych produktów, a jeśli odbiorcami mają być osoby z różnych kręgów (rodzina, przyjaciele ze studiów, z pracy), to nie przeszkadza, by otrzymały to samo.

Porównuj ceny
Mając już gotową listę zakupów, warto za pomocą porównywarek cenowych przeanalizować ceny tych samych produktów w różnych sklepach. W czasie świątecznej gorączki ceny najpopularniejszych produktów mogą skoczyć w górę nawet o kilkadziesiąt procent. Wiele porównywarek oferuje także dostęp do opinii innych użytkowników, co może być również pomocne przy ostatecznej decyzji.

Zwróć uwagę na koszty wysyłki
Zakupy przez Internet to zdecydowanie wygodne rozwiązanie, jednak ceną za tę wygodę bywają niejednokrotnie wysokie koszty przesyłki. Zazwyczaj można je zniwelować, decydując się na zostawienie w sklepie większej ilości gotówki – dlatego warto rozważyć zakup kilku prezentów u jednego sprzedawcy. Wiele sklepów internetowych oferuje także darmowy odbiór osobisty w punktach stacjonarnych.