Czasami to niewdzięczny zawód, ale bywają chwile, kiedy ma się satysfakcję z tej pracy – zdradza Grzegorz Klimek, rzecznik prasowy gryfińskiej komendy policji. Opowiada o trudach zawodu i zachęca, by wstąpić w szeregi formacji.


Wśród policjantów, jak w każdej innej grupie społecznej, bywają czarne owce. Niestety przez pryzmat tych złych policjantów spogląda się na wszystkich mundurowych. To błąd. W policji pracuje mnóstwo ludzi, którzy są wyrozumiali. To także ludzie, którzy zaryzykują swoje życie, by pomóc drugiemu człowiekowi.
- Zwykle o bohaterskich postawach policjantów mówi się niewiele, powszechnie panuje przekonanie, że obowiązkiem policjanta jest ryzykowanie swojego życia – mówi Grzegorz Klimek, oficer prasowy gryfińskiego garnizonu policji.
Jak podkreśla, policjanci są przygotowywani do służby i są przygotowywani na wiele potencjalnych zdarzeń.
- Wielokrotnie byliśmy tego świadkami, nawet tu, w Gryfinie – komentuje oficer prasowy. – Policjanci wskakiwali do lodowatej wody, by ratować życie samobójcom skaczącym z mostu.
Wskakiwali też do zimnej wody w środku zimy, gdy pod mężczyzną załamał się lód. Bywało, że byli atakowani przez agresywne osoby, gdy nieśli pomoc podczas interwencji domowej. Każdy z nas ma z tyłu głowy myśl, że my też mamy rodziny, ryzykując dla innych, możemy nie wrócić do naszych bliskich. To nie tylko zawód, to pewnego rodzaju misja. Ale kiedy już emocje po służbie opadają, to często przychodzi satysfakcja – dodaje.
Satysfakcja z czego? Z niesienia pomocy, z ratowania życia, czy też nawet powstrzymywania pijanych kierowców przed dalszą jazdą samochodem i stwarzanie realnego zagrożenia.
Dziś do policji może dołączyć każdy. Wiek nie gra tak dużej roli, jak chęć wstąpienia do służby.
- Kandydat będzie musiał przejść testy sprawnościowe, psychologiczne, zmierzyć się z testem oraz poradzić sobie na rozmowie kwalifikacyjnej – mówi Grzegorz Klimek. – Nie jest to łatwa praca, ale na pewno warto. Trudno sobie wyobrazić pracę, której efekty widać każdego dnia – tłumaczy.
Na początku policjant może liczyć na pensję w wysokości 1899,70 zł. netto (podczas szkolenia podstawowego), później (po ukończeniu szkolenia) jest to kwota 2593,30 zł. netto. Do tego dochodzi dodatek za wysługę lat, nagrody roczne, uznaniowe, czy też jubileuszówki.
- Jeśli ktokolwiek ma wątpliwości, to proszę sobie wyobrazić, jak się czują policjanci, którzy uratowali dzisiaj w Gryfinie mężczyznę próbującego popełnić samobójstwo. Jeszcze z nimi o tym nie rozmawiałem, ale nie mam wątpliwości, że w głębi ducha mają satysfakcję i to poczucie, że zrobili coś naprawdę dobrego – mówi Grzegorz Klimek.
Osoby, które chciałby wstąpić w szeregi policji, dokumenty rekrutacyjne mogą złożyć nawet w komendzie powiatowej policji w Gryfinie.

Szczegóły rekrutacji tutaj:
http://gryfino.policja.gov.pl/zgr/aktualnosci/aktualnosci/12965,Trwa-rekrutacja-do-sluzby-w-Policji-w-2017r-na-terenie-wojewodztwa-zachodniopomo.html