Strażacy z jednostki OSP w Moryniu oraz w Witnicy wraz z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie przeprowadzili dziś ćwiczenia na obiekcie Zespołu Szkół w Moryniu.


Założeniem porannych ćwiczeń strażaków z jednostki OSP Moryń oraz OSP Witnica wraz z KP PSP w Gryfinie był pożar, do którego doszło w warsztacie konserwatora na drugim piętrze budynku Zespołu Szkół w Moryniu.

- Dzisiejsze ćwiczenia miały na celu praktyczne sprawdzenie organizacji oraz warunków ewakuacji z budynku, zachowania się pracowników podczas tego typu zdarzeń oraz stwierdzenie ewentualnych utrudnień mogących wyniknąć podczas pożaru - czytamy w informacji przekazanej przez jednostkę OSP Moryń.

W trakcie wybuchu pożaru wewnątrz budynku znajdował się pracownik szkoły, któremu silne zadymienie odcięło drogę ewakuacji i wzywał pomocy przez okno. Po przyjeździe ratowników, przy pomocy podnośnika ewakuowano pracownika z zadymionego pomieszczenia oraz ugaszono pożar. W międzyczasie Dyrektor ZSP poinformował kierującego działaniem ratowniczym, że po przeliczeniu osób brakuje jednego ucznia. Natychmiast zarządzono przeszukanie wszystkich pomieszczeń szkoły celem odnalezienia zaginionej osoby. Po około 5 min w toalecie zlokalizowanej na pierwszym piętrze budynku, ratownicy znaleźli chłopca, którego ewakuowano w miejsce bezpieczne i udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy.

W trakcie ćwiczeń z moryńskiej szkoły ewakuowano 286 uczniów, 23 nauczycieli oraz 3 pracowników obsługi. W wyniku pożaru 2 osobom udzielono kwalifikowanej pierwszej pomocy i zabezpieczono do czasu przybycia zespołu ratownictwa medycznego. Po zlokalizowaniu pożaru i jego ugaszeniu, strażacy przy pomocy wentylatora osiowego oddymili wszystkie pomieszczenia.

Po zakończeniu ćwiczeń strażacy wspólnie omówili wnioski stwierdzone podczas działań oraz utrudnienia powstałe w trakcie prowadzenia akcji.