W dniu 20 czerwca 2016 r. na Gryfińskim nabrzeżu miały miejsce ćwiczenia powiatowe Jednostek Ochrony Przeciwpożarowej z terenu powiatu gryfińskiego oraz służb wspomagających.
Założenie ćwiczeń.


W ćwiczeniach udział brały siły i środki: Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie, OSP Radziszewo, OSP Wełtyń, OSP Sobieradz, OSP Chwastnica, OSP „Rafer”, OSP Banie, OSP Widuchowa, Straż Miejska, Policja, przedstawiciele wydziałów Zarządzania Kryzysowego ze Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta i Gminy Gryfino.
Założenie ćwiczeń przewidywało kolizję dwóch jednostek pływających, w następstwie której nastąpił wybuch i pożar, który objął swoim zasięgiem obydwie jednostki.
Zderzenie spowodowało uszkodzenie łodzi i wyciek paliwa z jednego ze zbiorników bezpośrednio do wody. W wyniku pożaru poszkodowane zostały trzy osoby. Jedna z osób znajdujących się na uszkodzonej łodzi uległa poparzeniu a dwie znalazły się poza burtą.
Zdarzenie miało miejsce na rzece Odra wschodnia, w południowej części nabrzeża w Gryfinie. Służby ratownicze miały za zadanie ewakuację poszkodowanych z wody i z jednostki pływającej oraz udzielenie kwalifikowanej pierwszej pomocy, a także ugaszenie pożaru. Kolejnym zadaniem było opanowanie i ograniczenie wycieku paliwa przy pomocy specjalistycznego sprzętu w tym zapory elastycznej o długości 150 m oraz separatora służącego do zbierania zanieczyszczeń chemicznych z powierzchni wody.
Ćwiczenia, w których brało udział ok. 60 osób zakończono podsumowaniem przez Komendanta Powiatowego oraz rozjemców obserwujących ćwiczenia. Cele określone w założeniu ćwiczeń zostały zrealizowane.