W Dębnie powstały pierwsze w mieście aktywne przejścia dla pieszych. Zamontowane są na nich czujniki ruchu, które uruchamiają lampy ostrzegawcze. Dodatkowo bezpieczeństwo pieszym mają zapewnić progi wyspowe. W sumie powstały 3 bezpieczne przejścia.

Aktywne przejścia dla pieszych powstały w ciągu ruchliwej ulicy Grunwaldzkiej na skrzyżowaniach z ulicami B. Śmiałego i Północnej oraz na ulicy Słowackiego na skrzyżowaniu z ulicą Piłsudskiego, w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 1.
Aktywne przejście dla pieszych składa się z:
  • modułów z pojedynczą lampą wczesnego ostrzegania;
  • detektorów ruchu;
  • panelu fotowoltaicznego i sterownika zamontowanych na słupie ze znakiem drogowym.
Aktywne przejście po zmroku
Lampy ostrzegawcze aktywowane są podczas zbliżania się pieszego do przejścia dla pieszych. Dzięki temu kierowcy z dużej odległości widzą, że muszą się zatrzymać, co jest szczególnie ważne po zmroku. W ramach projektu organizacji ruchu przed przejściami dla pieszych zamontowano także progi wyspowe (tzw. poduszki berlińskie) oraz wprowadzono oznakowanie pionowe i poziome progów zwalniających. Graniczna prędkość przejazdu przez próg wyspowy wynosi 30 km/h.
Jezdnia, znak ostrzegwaczy próg i ograniczenie prędkosci 30, drzewa, domy
Aktywne przejście dla pieszych zapewnia nie tylko komfort pieszym, ale i kierowcom - bo nie wstrzymuje ruchu kiedy na pasach nie ma nikogo. Na inwestycję samorząd z własnego budżetu wyłożył 119,5 tysięcy złotych. 
 Mamy nadzieję, że mimo małych utrudnień kierowcy szybko zaakceptują nowe rozwiązania w uspokojenie ruchu miejskiego. Dla nas wszystkich to kolejne doświadczenie, które wskaże czy warto dalej inwestować w tego typu rozwiązania.
Aktywne przejscie składa się z panelu, lampy ostrzegawczej