Powrót do szkoły pomimo towarzyskich relacji i rozwoju osobistego jest to trudny zarówno dla uczniów jak i ich opiekunów. Oto 10 sposobów na nowy start w szkole aby ten czas był przyjemniejszy zarówno dla Ciebie jak i Twojego dziecka. W opracowanych punktach każdy może znaleźć coś dla siebie zarówno rodzic, jak i student a także uczeń szkolny.
  1. Spokój Najważniejszy jest spokój i dobre słowo. Jeśli od rana jest draka to trudno dziecku i Tobie zacząć dobrze dzień. Poranek pełen złości, płaczu, zdenerwowania skutkuje złym nastawieniem i odreagowaniem pewnych emocji w szkole.  
  2. Wstań wcześniej Stopniowo spróbuj chodzić spać o rozsądnej godzinie wtedy wstawanie będzie łatwiejsze, rozbudzenie się rano w domu jest lepsze niż po omacku dojście do szkoły czy pracy.
  3. Znajdź czas na ruch Poranny ruch podnosi wydolność mózgu. Osoby, które rano poddane są wysiłkowi fizycznemu, łatwiej zapamiętują, kojarzą fakty i są bardziej spostrzegawcze. Ponad to, mamy lepszy humor.
  4. Przygotuj się na poranek Tracenie czasu na przeglądanie szafy w poszukiwaniu odpowiedniego ubrania jest stratą czasu. Wybierz ubranie i spakuj plecak/torbę wieczorem, zaoszczędzisz sporo czasu rano. Upewnij się, że masz kluczyk od szafki, śniadanie w torbie i książkę. 
  5. Zjedz śniadanie Spróbuj nauczyć się jadać śniadanie, niech stanie się to rutyną, nawet malutkie ale wartościowe. Twój mózg, potrzebuje paliwa, do działania.
  6. Zaplanuj dojazd do szkoły Jedziesz autobusem, samochodem, rowerem?  Wyjdź chwilkę wcześniej zawsze na drodze czeka na ciebie jakaś niespodzianka w spokoju lepiej jechać niż czuć oddech spóźnienia na plecach. 
  7. Zrób  dobre wrażenie Wchodząc do szkoły przywitaj się z panią woźną, kolegami i nauczycielami lepiej widzieć przyjazny uśmiech,  dobre wrażenie to także obecność na zajęciach, robienie prac domowych na czas i punktualność, rozmawiaj i próbuj tłumaczyć sytuację (jeśli o czymś zapomniałeś). Szacunek działa w dwie strony. 
  8. Nawiązuj nowe znajomości Pamiętaj o swoich starych znajomych, ale też postaraj się poznawać nowych osoby. Bierz udział w szkolnych imprezach czy studenckich kiermaszach. Dołącz do osób, które mają podobne zainteresowania. Kolega ze starszej klasy przekaże Ci sposoby na wymagających nauczycieli. Jego wiedza i doświadczenie jest bezcenne. Koledzy  i przyjacielska atmosfera sprawią, że Twoje wspomnienia ze szkoły czy uniwersytetu będą wyjątkowe.
  9. Nie nadwyrężaj swojego budżetu Zanim zaczniesz pracować, postaraj się oszczędzać, nie wydawaj wszystkiego na łakocie czy na wyjścia na miasto, planuj swoje wydatki, upewnij się, że Twój budżet to wytrzyma.
  10. Rozwijaj siebie Rok szkolny to czas na naukę i rozwój osobisty. Nauka to proces stawiaj sobie trudne zadania do wykonania, nie przejmuj się porażkami podejmuj wyzwania. Ważny jest komfort psychiczny i spokój. Oceny tak, ale zaraz po relacjach z ludźmi i budowaniu poczucia własnej wartości. Próbuj nowych dyscyplin, szukaj, znajdź czas na zdobycie nowych umiejętności, stawiaj sobie cele i pamiętaj o drobnych przyjemnościach (nie koniecznie rzeczach).