Jeśli chcą się spełniać politycznie jako samorządowcy, to nie są tu mile widziane? Kobiety na terenie powiatu choszczeńskiego nie mają łatwego życia. Ranking Wspólnoty wyraźnie to pokazuje.


Czy kobiety są lepszymi zarządcami i bardziej troszczą się o miejsca, w których mieszkają? Może są bardziej odpowiedzialne, przedsiębiorcze, rozważne? Znane czasopismo samorządowe „Wspólnota” stworzyło ranking feminizacji. Żaden z samorządów z terenu powiatu choszczeńskiego w tym zestawieniu nie wypada dobrze, poza samym samorządem powiatowym kierowanym przez Adama Andriaszkiewicza i wicestarostę Wiolettę Kaszak. W klasyfikacji powiatów, choszczeński zajmuje wysokie 34 miejsce (na 320 sklasyfikowanych) ze wskaźnikiem 22,12 punktów.
Jeśli spojrzymy na kobiety w samorządach gminnych, to tutaj jest o wiele gorzej. Wśród gmin miejskich najlepiej prezentuje się Drawno (148 miejsce na 847 pozycje) ze wskaźnikiem 23,33 punkty. Choszczno znajduje się na 365 miejscu z sumą zaledwie 16,67 punktów, z kolei Pełczyce i Recz są kolejno 643 i 644 z sumą 10 punktów.
W klasyfikacji gmin wiejskich na 733 miejscu jest Krzęcin z sumą 16,67 punktów (na 1565 sklasyfikowanych samorządów), Bierzwnik jest na 1235 miejscu z sumą 10 punktów.
Jak zauważają twórcy rankingu, w całej Polsce widać trend zwiększającego się zaufania do kobiet w samorządach, wciąż jednak panie rzadziej zajmują znaczące stanowiska niż mężczyźni. Na terenie powiatu w żadnym z samorządów nie rządzi kobieta, tymczasem Pełczyce, Choszczno, czy też Krzęcin są mocno zadłużone - a co za tym idzie - mało w tych miejscowościach prowadzi się wartościowych dla mieszkańców inwestycji.