Zapadła decyzja o zawieszeniu działalności poradni specjalistycznych w Chojnie. Szpital powiatowy nie wyjaśnia, co jest powodem zamieszania, ale znacznie utrudni to proces leczenia pacjentów z południowej części powiatu.

Z przyczyn od nas niezależnych zawieszamy działalność poradni specjalistycznych w Chojnie, informuje w komunikacie Małgorzata Szewczuk, dyrektor do spraw administracyjno-technicznych w Szpitalu Powiatowym w Gryfinie. Co to oznacza dla mieszkańców Chojny? W tym mieście od dziś nie działa poradnia chirurgiczna, ginekologiczno-położnicza, urologiczna, otolaryngologiczna i okulistyczna. Żeby skonsultować się z lekarzem, trzeba jechać aż do Gryfina.

W kontekście zapewnień o tym, że prywatyzacja szpitala i sprzedaż udziałów szczecińskiej spółce Dom Lekarski wyjdzie pacjentom na dobre, sytuacja mocno niepokoi. Chojeński radny, Paweł Sławiński tłumaczy, że zamkniecie poradni to wynik braku lokalizacji dla tejże poradni.

- Niestety z powodu braku lokalizacji, zarząd szpitala znalazł tymczasową lokalizację, ale trwają tam prace budowlane, to obiekt prywatny więc nie mamy na to wpływu – wyjaśnia. - Władzom powiatu, radnym i szpitalowi zależy aby specjalistyka była w Chojnie – dodaje.

Tymczasem od dawna było już wiadomo, że budynek WOMP (Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy) jest przeznaczony do sprzedaży i że szpital go nie przejmie. Władze powiatu, a tym bardziej radni z chojeńskiego regionu, nie zrobili nic, by zapewnić ciągłość funkcjonowania poradni.

Radny Paweł Sławiński jest radnym z okręgu chojeńskiego, a przy tym Przewodniczącym Komisji Ochrony Cywilnej, Zagrożeń Nadzwyczajnych i Administracji Zespolonej. Jako przewodniczący zwołał posiedzenie komisji w sprawie zamykanej poradni, spotkanie radnych obyło się w poniedziałek 29 sierpnia, dwa dni przed zawieszeniem działalności tejże poradni. A o groźbie takiego rozwiązania wiadomo było od ponad roku.

Obecnie powiat prowadzi prace budowlane w budynku przy ul. Dworcowej, prawdopodobnie właśnie tam w przyszłości będzie działała zamknięta dziś poradnia.