W Centrum Kultury w Chojnie pod patronatem fundacji DKMS, odbędzie się akcja „Pomóż Arkowi i innym” mająca na celu bezpłatną rejestrację potencjalnych dawców szpiku kostnego.

Rejestracja będzie miała miejsce 20 listopada 2016 r. w godz. 10.00 -16.00 w Punkcie Informacji Turystycznej przy Centrum Kultury w Chojnie. Czynności związane z rejestracją polegają na:  przeprowadzeniu wstępnego wywiadu medycznego, wypełnieniu formularza  oraz pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. O godz. 13-tej rozpocznie się występ wokalny dzieci oraz aukcja połączona z loterią fantową i słodkim poczęstunkiem.

„Człowiek zaczyna myśleć inaczej gdy wie, że z dnia na dzień może stracić wszystko, że każdy kolejny dzień może być jego ostatnim” – to słowa 29 – letniego Arka Pawełkiewicza z Polic.

30 stycznia 2016 r. na długo zostanie w jego pamięci. Tego dnia usłyszał diagnozę – ostra białaczka limfoblastyczna. Wcześniej wiódł normalne życie. Kocha sport i podróże. Marzył o skoku ze spadochronem i wyjeździe na wakacje ze znajomymi, teraz marzy jedynie o tym, żeby wyzdrowieć. Chciałby pójść na spacer, pojeździć na rowerze lub pobawić się z bratanicami - Nadią i Niną.

Dla Arka jedyną szansą na powrót do zdrowia jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od Dawcy niespokrewnionego. Walczą o niego rodzina i znajomi z Polic, Chojny i Szczecina.

Arek ma silną wolę walki, wie że nigdy nie można przekreślać swoich szans na normalne życie.

,,Zrobię wszystko, aby ta dziadowska choroba ze mną nie wygrała… może mi utrudnić życie, dodawać cierpienia, ale na pewno nie wygra – nie ma szans” – pisze w liście.

Rejestracja, jako potencjalny dawca to przeprowadzenie wstępnego wywiadu medycznego, wypełnienie formularza i pobranie wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka, który jest niezbędny do określenia cech zgodności antygenowej. Faktycznym dawcą zostaje się wtedy, gdy okaże się, że posiada się takie same cechy zgodności antygenowej, jak chory pacjent.

Przyjdź i zarejestruj się jako potencjalny Dawca szpiku. Pomożesz? Bo możesz – Masz to w genach!