Trwa remont na cmentarzu wojennym żołnierzy radzieckich w Chojnie. Mieszkańcy coraz częściej pytają o losy pomnika żołnierzy radzieckich w kontekście ustawy dekomunizacyjnej. Jak się dowiadujemy, monument nie zostanie rozebrany!

- To zgodne z ustawą dekomunizacyjną, ponieważ nie dotyczy cmentarzy, miejsc pamięci. Pomniki znikną z ulic, centrów miasta - mówi Jan Będzak z Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Chojnie. -Te pomniki stoją na cmentarzu żołnierzy radzieckich, więc gdzie indziej miałyby stać? - dodaje.

Pomnik autorstwa Czesława Wronki, rzeźbiarza ze Szczecina stanął po środku placu cmentarza w 1971 roku. Przedstawia szereg uzbrojonych w karabiny żołnierzy.

Teraz, jak już wcześniej informowaliśmy, na cmentarzu odnawiane są tablice memoriałowe.

Będą wyczyszczone, napisy będą odmalowane a wszystkie pęknięcia będą wypełnione. Na dodatkowej tablicy będą dopisane nazwiska pięćdziesięciu żołnierzy, które do tej pory nie były uwzględnione.

W części po prawej stronie cmentarza, gdzie stoją pomniki, będą trwały prace. Tam odnowione będą kolejne tablice. A i same pomniki zostaną oczyszczone.

Łączny koszt remontu to ok 50 tys. zł.