Ma mieć metr osiemdziesiąt wysokości i zostać wzniesiony w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Natomiast kiedy i gdzie stanie obelisk zdradza nam burmistrz Morynia Józef Piątek. Pod uwagę władze biorą dwie lokalizacje. 


W lutym podczas sesji Rady Miejskiej w Moryniu radni podjęli uchwałę w sprawie ustawienia na terenie miasta Morynia pomnika.

Czy obelisk z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości stanie na placu przed Urzędem Miejskim w Moryniu? Niewykluczone. Jednak pod uwagę brana jest jeszcze jedna lokalizacja.

- W miniony czwartek odbyłem spotkanie z urbanistą, który wykonał dokumentację fotograficzną dwóch miejsc, gdzie planowane jest postawienie pomnika w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości - informuje w rozmowie z naszym redaktorem burmistrz gminy Moryń Józef Piątek. 

Wstępnie mówiło się, że pomnik miałby stanąć na placu przed moryńskim Urzędem Miejskim. Jest jednak druga koncepcja, według której pomnik miałby zostać wzniesiony na terenie Zespołu Szkół w Moryniu.

- Czekamy na projekty wizualizacji wykonane przez urbanistę, gdzie ewentualnie mógłby stanąć pomnik i jakby to wyglądało. Chciałbym również uspokoić mieszkańców gminy Moryń, płaskorzeźba wykonana na obelisku będzie przedstawia orła w koronie - dodaje z uśmiechem burmistrz Piątek.

Gmina na inwestycję wraz z wymaganą dokumentacją i pozwoleniami przeznaczyła kwotę 40  tys. złotych. Burmistrz zapewnia, że pomnik zostanie wzniesiony we wrześniu bieżącego roku, a jego oficjale odsłonięcie nastąpi podczas jednej z gminnych uroczystości zaplanowanej w związku z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.