Bad Freienwalde, 13 tysięczne miasto oddalone o 10 km od polskiej granicy, już po raz 17 przyciągnęło do siebie w ten weekend tysiące osób. Szczególnie w sobotni wieczór, polskie podwórko przygotowane w ramach obchodów święta miasta odwiedziło wielu mieszkańców Bad Freienwalde oraz turystów z Polski.


Polskie podwórko przygotowane na obchody święta miasta Bad Freienwalde, to konsekwencja współpracy zapoczątkowanej przy zeszłorocznej imprezie o nazwie Bad Freienwalder Schlosspark. Podczas ubiegłorocznego wydarzenia na terenie XVIII-wiecznego zamku królewskiego, smaki kuchni polskiej przygotowane przez firmę Pol Mark z Osinowa Dolnego, skosztować można było w otoczeniu czarujących burlesek z czasów Marlene Dietrich i komika Harmonists.

To właśnie zeszłoroczna współpraca zaowocowała pomysłem stworzenia polskiego podwórka podczas tegorocznych obchodów dni miasta. W ramach realizacji wypracowanego przez firmę Gastro-Polmark Sp. z o.o. pomysłu, na polskiej scenie ze swoim programem zaprezentowało się wiele zespołów muzycznych, a cały wystrój polskiego podwórka przygotowały Ewelina Kozieniec-Piątek wraz z Mileną Korczak z Gastro-Polmark Sp. z o.o.

- Daliśmy możliwość zaprezentowania się polskim gminom nadgranicznym, a w szczególności gminie Cedynia - informuje Tomasz Klimas, kierownik firmy. - Dzięki naszemu sponsorowi "Polenmarkt Hohenwutzen" niemiecka publiczność mogła podziwiać na polskiej scenie koncert disco polo w wykonaniu grypy muzycznej Blue Box, prezentację muzyczną zespołu folklorystycznego Trzebiatowiacy, czy też przenieść się w klimat muzyki jazz wraz z Małgorzatą Jarmoc.

Jak zapewnia nas Martin Koschnitzky z biura promocji turystyki w Bad Freienwalde, Niemcy byli zachwyceni polską kuchnią i polską muzyką. Koschnitzky wyraził jednocześnie nadzieję na dalszą współpracę w przyszłym roku.

Bad Freienwalde jest najbardziej wysuniętym na północ niemieckim ośrodkiem sportowym, w którym uprawia się skoki narciarskie. Miejscowość ta jest jednocześnie najstarszym w Brandenburgii uzdrowiskiem.