Pierwszy dzień zdalnych obrad ministrów obrony państw przynależących do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego zakończył się zgodą na utworzenie nowego sojuszniczego centrum operacyjnego, które zajmie się działaniem w domenie kosmicznej. Powstanie ono, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przy transatlantyckim dowództwie sił powietrznych w bazie lotniczej Ramstein w Niemczech.

O podjęciu pozytywnej decyzji w kwestii powołania NATO Space Center poinformował w trakcie zdalnej konferencji prasowej w czwartek 22 października sekretarz generalny organizacji, Jens Stoltenberg. Zgoda zapadła w sesji obrad ministrów obrony państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. „NATO jest zdeterminowane, aby utrzymać swoją przewagę we wszystkich domenach - lądowej, morskiej, lotniczej, cybernetycznej i kosmicznej” – oświadczył Stoltenberg.

Zgodnie z dalszym podsumowaniem czwartkowych obrad, ministrowie obrony państw NATO zajęli się również kwestią „rosnącego rosyjskiego arsenału pocisków rakietowych o zdolnościach nuklearnych”. Jak potwierdził Stoltenberg, „sojusznicy uzgodnili kompleksowy pakiet odpowiedzi obejmujący środki polityczne i wojskowe”. Ocenie miały być też poddane dotychczasowe postępy w tej materii. „Państwa sojusznicze pozyskują nowe systemy obrony powietrznej i przeciwrakietowej, w tym baterie Patriot i SAMP/T” – wskazał sekretarz generalny NATO.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg potwierdził plany umocnienia wojskowej obecności NATO na wschodniej flance Sojuszu.

"W trakcie rozmów podjęto decyzję o zwiększeniu kontyngentu wojskowego NATO w Polsce, na Litwie i Łotwie. W związku z sytuacją kryzysową na wschodniej flance liczba żołnierzy i sprzętu wojskowego w 2021 r. wzrośnie ponad dwukrotnie. Ponadto na terytorium Polski w ciągu najbliższych kilku lat zostaną rozmieszczone systemy rakietowe sił zbrojnych USA średniego i krótkiego zasięgu, a na Litwie zostanie umieszczony na stałe dodatkowy komponent lotniczy NATO, w tym samoloty wielozadaniowe 5. generacji F-35A Lightning II " – powiedział Jens Stoltenberg.

"Obecnie istnieją plany utworzenia w latach 2021-2022 Międzynarodowej Batalionowej Grupy Bojowej NATO na Ukrainie, która będzie stacjonować na północy kraju. W tej sprawie osiągnięto zasadnicze porozumienie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Zdecydowano już, że dowodzenie będzie realizowane przez przedstawicieli brytyjskich Sił Zbrojnych" – podkreślił.

W kwestii kontroli potencjału balistycznego i uderzenia strategicznego, sekretarz NATO wskazał, że członkowie Sojuszu pozostają w pełni zaangażowani w kontrolę zbrojeń i rozbrojenie. „Sojusznicy przywiązują dużą wagę do przedłużenia umowy New START, która wygasa na początku przyszłego roku. W ostatnich dniach zaobserwowaliśmy postęp w tej dziedzinie, co jest mile widziane […] Nie powinniśmy znaleźć się w sytuacji, w której nie mamy traktatu regulującego liczbę broni jądrowej” – dodał sekretarz generalny Sojuszu.