Elżbieta Herbin, prowadząca własną Szkołę Rodzenia w ramach NFZ w Dębnie, głosami pacjentek, została wybrana najlepszą położną w województwie zachodniopomorskim. To wspaniały prezent na czterdziestolecie pracy.

To już kolejny udział położnej z Dębna w konkursie „Położna na medal”. W 2016 roku zdobyła trzecie miejsce. Tym razem udało się zająć najwyższe podium. Zasady były bardzo wymagające. W trakcie jego trwania oddać 1 głos na położną mógł tylko pacjent lub osoba z rodziny pacjenta. Każdy głos był dokładnie weryfikowany. Elżbieta Herbin zdobyła 142 głosy.
Burmistrz Dębna Grzegorz Kulbicki odwiedził Elżbietę Herbin, złożył gratulację i wyraził podziw dla jej poświęcenia oraz troski o kobiety i ich dzieci: "Składam Pani serdeczne gratulacje za zajęcie pierwszego miejsca  w województwie zachodniopomorskim w konkursie „Położna na medal”. Pani wiedza, poświęcenie, pomoc, troska i empatia sprawia, że kobiety  w naszej gminie czują się zaopiekowane. Potwierdził to plebiscyt, w którym mieszkanki doceniły Pani zaangażowanie i entuzjazm. Bycie położną to odpowiedzialna i trudna praca, ponieważ wymaga wsłuchania się w potrzeby drugiego człowieka. Tym bardziej doceniam Pani zaangażowanie w codzienną i wieloletnią pracę na rzecz kobiet i ich rodzin. Życzę Pani zdrowia, optymizmu, wytrwałości oraz aby każdy dzień przynosił radość i dumę z wykonywanej pracy."
Burmistrz Dębna daje kwiaty pani Eliżbiecie

- Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy na mnie głosowali i tym którzy mi kibicowali. Dzięki temu wyróżnieniu czuję, że jestem potrzebna swoim Pacjentom i że być położną to wielki zaszczyt. Jeszcze raz dziękuję Wam za oddane głosy, sprawiono mi w ten sposób najwspanialszy prezent z okazji 40-lecia mojej pracy zawodowej – mówi Elżbieta Herbin.
Zwyciężczyni rankingu wojewódzkiego pracuje w zawodzie już od 40 lat i jak zapewnia nie wybiera się jeszcze na emeryturę i ma mnóstwo planów. Wspiera kobiety w ciąży i w czasie porodu, jest z nimi także w okresie macierzyństwa. Jak mówi, nie wyobraża sobie innej pracy. – Chciałam studiować pedagogikę, ale ostatecznie zostałam położną. Uwielbiam swoją pracę, kontakt z pacjentkami, ich dziećmi i rodziną. Mogę stwierdzić, że to moja pasja, ciągle się uczę, zdobywam nowe umiejętności – mówi Elżbieta Herbin. Jak podkreśla ten ostatni rok to było wyzwanie. Pomimo pandemii ona nie przestała działać, bo jak stwierdziła pacjentki potrzebowały pomocy. – Dzwonią o każdej porze, przyjeżdżają z ościennych gmin, a ja zawsze mam dla nich czas. Inaczej sobie tego nie wyobrażam - dodaje położna.
Wiele lat pracowała w spółce. Kilku lat termu podjęła decyzję o otworzeniu własnej Szkoły Rodzenia, która mieści się przy ul. Moniuszki 44 w Dębnie. Swoją pomoc i opiekę świadczy w ramach NFZ.  Przygotowuje kobiety, ale także coraz częściej mężczyzn nie tylko do porodu, ale również do  rodzicielstwa. Świadczy również wizyty domowe w okresie do dwóch miesięcy po porodzie. - Pomagam w czynnościach takich jak: kąpiel noworodka, porady laktacyjne i antykolkowe, toaleta pępka i wszystko czego potrzeba. Dbam również o kobiety w każdym okresie ich życia przypominając o regularnych badaniach z naciskiem na sprawy typowo kobiece tj. badania cytologiczne i mammograficzne – wymienia pani Elżbieta.
Opieka położnicza niezbędna jest w trakcie wszystkich faz ciąży. Położna to osoba  wszechstronna, jej działania wymagają znacznej wiedzy medycznej, doświadczenia i umiejętności. Nie bez znaczenia są też zdolności interpersonalne, które szczególnie wyróżniają Elżbietę Herbin.  Kiedy opublikowaliśmy post na gminnym fanpage’u o jej osiągnięciu, posypała się lawina pozytywnych komentarzy. To jeszcze bardziej podkreśla jakim „skarbem” jest pani Ela dla swoich pacjentek. - Nie spodziewałam się, że moje wizyty u Państwa i Waszych dzieci były dla Was tak pomocne, że pozostałam w Waszej pamięci i sercach na lata. To wszystko wiele dla mnie znaczy. Dziękuję za ten dowód uznania – napisała położna na medal.
Oficjalna gala konkursu „Położna na medal” i wręczenie wyróżnień odbędzie się w maju w Warszawie. Wezmą w niej udział najlepsze położne z Polski. Elżbieta Herbin to nie jedyna wyróżniona położna z Dębna. Drugie miejsce w województwie zajęła Agata Staszuk, na którą zagłosowało 100 osób. Gratulujemy obu paniom sukcesu.

 „Położna na medal” to kampania społeczno-edukacyjna prowadzona od 2014 roku. Zwraca uwagę na kwestie związane z koniecznością podnoszenia standardów i jakości opieki okołoporodowej w Polsce poprzez edukację i promocję dobrych praktyk. Jej celem jest również podnoszenie świadomości społecznej na temat roli położnych w opiece okołoporodowej. Pomysłodawcą i organizatorem plebiscytu jest Akademia Malucha Alantan. Patronat honorowy sprawuje Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, a partnerami merytorycznymi tegorocznej edycji są: Fundacja Rodzić po Ludzku, Polskie Towarzystwo Położnych, Stowarzyszenie Dobrze Urodzeni oraz Polskie Centrum Edukacji. W 7. edycji wzięło udział 528 położnych z całej Polski, na które łącznie oddano 16 956 głosów.