Dbanie o bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w czasie ferii jest dla policjantów priorytetem. Już za kilkanaście dni rozpoczną się ferie zimowe i dlatego też wzorem ubiegłych lat policjanci odwiedzają placówki oświatowe i rozmawiają o bezpieczeństwie z najmłodszymi realizując program "Bezpieczne Ferie".

Już niebawem rozpoczną się ferie zimowe, a zagrożeń, z którymi mogą zetknąć się odpoczywający uczniowie jest wiele i nie sposób ich wymienić. Oprócz dzieci, które wyjadą na wcześniej zaplanowane zimowiska są też takie, które spędzą wolny czas w miejscu zamieszkania. W ostatnim czasie, policyjny profilaktyk i dzielnicowi spędzają dużo czasu na rozmowach mówiąc o tym, jak unikać niebezpieczeństw realnych jak i tych wirtualnych podczas surfowania w Internecie.

O tym, że warto przypominać o zasadach bezpieczeństwa nie trzeba nikogo przekonywać, dlatego placówki edukacyjne bardzo chętnie goszczą policjantów, a dzięki temu funkcjonariusze, ze swoim przekazem, mogą dotrzeć do dużego grona odbiorców.

W trakcie spotkań przypominane są zasady bezpieczeństwa podczas uprawiania sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Przedstawiciele Policji przestrzegają przed wchodzeniem na lód na zamarzniętych naturalnych akwenach, informują że nie można rzucać śnieżkami w jadące samochody, bo może się to skończyć wypadkiem. Ostrzegają przed zjeżdżaniem sankami z górek znajdujących się blisko ruchliwych ulic i podczepianiem ich do samochodów. Policjanci przypominają, że bez nadzoru osób dorosłych nie wolno brać udziału w kuligach i innych zimowych zabawach.

Prowadzący pogadanki uwrażliwiają dzieci pozostające w domu o konieczności zamykania drzwi od wewnątrz i o zakazie wpuszczania osób nieznajomych. Zwracają uwagę na zachowanie dzieci, które w czasie ferii, więcej czasu będą spędzać w domu i korzystać z Internetu. Ostrzegają przed nawiązywaniem ryzykownych znajomości w sieci,przekazywaniem swoich danych osobowych czy zdjęć ze swoim wizerunkiem.

Podczas spotkań najmłodszym przypominane są również obowiązujące przepisy ruchu drogowego, akcentując jak ważne jest ich przestrzeganie. W czasie spotkań funkcjonariusze przypominają o konieczności noszenia na odzieży różnego rodzaju elementów odblaskowych, które szczególnie w okresie zimowym zwiększają bezpieczeństwo pieszych na drodze.

W czasie pogadanek niezmiennie najmłodsi chętnie dzielą się swoimi spostrzeżeniami i odpowiadają na zadawane pytania. Żywo uczestniczą w dyskusjach podając własne przykłady, co świadczy o zainteresowaniu tematem oraz wiedzy jaką już posiadają.