Z początkiem lutego br. policjanci Zespołu Ruchu Drogowego zarówno w powiecie choszczeńskim, gryfińskim, pyrzyckim, jaki i myśliborskim zostali wyposażeni w terminale płatnicze. Poprzez to rozwiązanie kierowcy ukarani mandatem będą mogli zapłacić go bezpośrednio u kontrolujących funkcjonariuszy.


Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 4 września 2017 roku umożliwiło Policji oraz innym służbom używanie terminali płatniczych. Dzięki temu, ukarany będzie mógł od razu opłacić mandat na przykład kartą płatniczą bądź telefonem. Oczywiście jest to jedna z możliwości, a nie obowiązek. Wybór formy płatności będzie zależał od osoby ukaranej, która nadal może skorzystać z przyjęcia mandatu kredytowanego i zapłacić go w przeciągu siedmiu dni, bądź nie przyjąć mandatu i stanąć przed sądem.

Zachodniopomorscy funkcjonariusze drogówki przeszli już szkolenia z ich obsługi.

Takowe urządzenia z początkiem lutego br. znalazły się na wyposażeniu Zespoły Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Choszcznie, Myśliborzu oraz Pyrzycach. 

Jak informuje w rozmowie z naszym redaktorem Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego KPP w Gryfinie asp.szt. Grzegorz Klimek, terminale umożliwiające bezgotówkową formę płatności za mandat są zarówno na wyposażeniu gryfińskiej komendy, jak również w ZRD Komisariatu Policji w Chojnie. Funkcjonariusz dodaje, że pierwsze płatności mandatów poprzez terminal miały miejsce już wczoraj. 

Należy podkreślić, że nowelizacja Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia jest sporym ułatwieniem dla cudzoziemców, którzy do tej pory zgodnie z prawem musieli płacić mandaty tylko i wyłącznie gotówkowe. 

Każdy ukarany kierowca, który podejmie decyzję o płatności za mandat kartą, oprócz stosownego druku otrzyma także potwierdzenie dokonanej transakcji z terminala. 

Wprowadzony system obsługuje karty Visa i MasterCard.