Były prowadzone kampanie społeczne dotyczące piractwa, mówi Damian Kordykiewicz z Prokuratury Okręgowej w Szczecinie. Tymczasem ściąganie i udostępniania filmów oraz muzyki trwało w najlepsze. Teraz internauci mają powody do obaw, mogą zostać postawieni w stan oskarżenia.

Szczecińska Prokuratura Okręgowa prowadzi dochodzenie w sprawie użytkowników torrenta, którzy w czerwcu i lipcu 2014 roku udostępniali film „Wkręceni”. Damian Kordykiewicz wyjaśnia, że obecnie w mediach można przeczytać pewne przełamanie, mówi się bowiem o zabezpieczonych 2600 komputerach, tymczasem ta liczba to nie ilość komputerów, ile ilość zdarzeń.

- Zdarzało się, że z jednego komputera kilkukrotnie udostępniano film, stąd to przekłamanie – wyjaśnia.

Niemniej skala piractwa internetowego jest spora. Damian Kordykiewicz, który jest rzecznikiem prasowym Prokuratury Okręgowej w Szczecinie tłumaczy, że wielu użytkowników sieci wpadło w kłopoty tylko dlatego, że nie potrafiło obsługiwać programów do sciągania filmów. Jeśli bowiem pobrany film udostępniano, to łamano prawo. Jeśli tylko doszło do pobrania filmu lub muzyki z sieci, a przy tym były to pliki dzieł po światowej premierze, lecz nie były to pliki udostępniane innym użytkownikom torrenta, to tacy internauci mogą spać spokojnie. Większość programów do pobierania filmów umożliwia wyłączenie funkcji udostępniania, ale wielu internautów tej z tej opcji nie skorzystało. Teraz mają kłopoty.

- Całkowitej ochronie podlegają natomiast programy komputerowe i architektoniczne, tu nawet samo ściągnięcie bez udostępniania innym internautom, jest przestępstwem – wyjaśnia Damian Kordkiewicz.

Akcja policji i prokuratury trwa w całej Polsce, do sprawdzenia zostało jeszcze około 600 przypadków naruszania praw autorskich. Do zarekwirowania komputerów dochodzi również w naszym regionie. Damian Kordykiewicz mówi, że nie ma statystyk, a co za tym idzie, dziś nie ma wiedzy, do ilu takich działań doszło na terenie powiatu gryfińskiego, pyrzyckiego czy myśliborskiego.

Nielegalne rozpowszechnianie materiałów chronionych prawem autorskim zagrożone jest grzywną i karą pozbawienia wolności na okres nawet 2 lat.